Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’e fahri doktora

İstanbul Üniversitesi halkla ilişkilere verdiği önem ve başarıları gerekçesiyle Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’e fahri doktora ünvanı verdi. Demir’e cübbesini rektör Yunus Söylet giydirdi.

17 Eylül 2014 - Vatan Gazetesi
17 Eylül 2014 – Vatan Gazetesi

 

İLKER AKGÜNGÖR / HABER MERKEZİ

 

İstanbul Üniversitesi, halkla ilişkilere verdiği önem ve başarıları gerekçesiyle Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’e fahri doktora diploması verdi. Demir, diplomasını İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi içinde bulunan Cemal Birsel Konferans Salonunda düzenlenen törenle aldı. Törene tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, sanatçı Petek Dinçöz ve eşi Serkan Kodaloğlu, AK Parti MKYK Üyesi Prof. Dr. Edibe Sözen, sinema oyuncusu Tamer Yiğit, eski Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt ile akademisyenler katıldı.

 

“Üniversiteye çok büyük katkısı oldu”
Mustafa Demir’e doktora diplomasını veren İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, Demir’in cübbesini de giydirdi. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nilüfer Sezer ise Demir’e İstanbul Üniversitesi rozeti taktı. Rektör Yunus Söylet yaptığı konuşmada, “Ben Sayın Mustafa Demir’i tanıdığımda rektör değildim. O da belediye başkanı değildi. Ufukta böyle bir ihtimal de yoktu. Biz iki meslektaş, iki aynı üniversite mezunu, iki Fatihdaş, iki dost, iki kardeş olarak birbirimizi tanıdık. Benim ilk izlenimim şu oldu. Ne kadar güzel iletişim kurabilen bir insan, onun için iletişimle ilgili bir fahri doktora vermemizin çok doğru bir yaklaşım olduğunu yürekten inanıyorum. Kendisinin bile şu an sayısını, maddi değerini, muhtemelen bir çoğunun adını bile unuttuğu bir çok ortaklık ve iş birliği yürüttük. Mustafa Demir ve Fatih Belediyesi’nin İstanbul Üniversitesi’ne çok büyük katkısı oldu” dedi.

 

“Bilimsel gözle değerlendirilmenin neticesi”
Mustafa Demir ise diplomasını aldıktan sonra, “Her biri kıymetli akademisyenlerden oluşan İstanbul Üniversitesi Senatosu’nun şahsıma layık gördükleri Halkla ilişkiler Bilim Dalı Fahri Doktora ünvanı şüphesiz ki seçilmiş bulunduğumuz makamın gereği olan görev ve sorumluluklarımızı layıkıyla yapıyor olmanın yanı sıra insanlarımızla kurduğumuz iletişimin sizler tarafından bilimsel bir gözle değerlendirilmesinin neticesi olsa gerek. Ben Mustafa Demir olarak bu yüce onura layık olmaya çalışacak ve ömrüm oldukça bunun gereğini yerine getireceğim” diye konuştu.

 

Bir grup öğrenci protesto etti
Tören sırasında bir grup öğrenci, Mustafa Demir’e fahri doktora verilmesini protesto etti. Çevik kuvvet polisleri güvenlik önlemi alırken törenin yapıldığı salona girmek isteyen öğrencilerle, üniversitenin güvenlik görevlileri arasında tartışma çıktı. Salona alınmayan öğrenciler, iletişim fakültesi bahçesinde açıklama yaptı.

 

Not: Haberin 17 Eylül 2014 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/baskan-demir-e-fahri-doktora-678624-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.