Fadıl Akgündüz tutuklandı!

Caprice Gold İstanbul ve Maldivler projelerinde devre mülk sattığı halde projeleri tamamlamadığı ve paraları yatırımcılara iade etmediği için hakkında soruşturma başlatılan Fadıl Akgündüz, kuvvetli suç ve kaçabileceği şüphesi üzerine dolandırıcılık suçlamasıyla tutuklandı.

Fadıl Akgündüz
Fadıl Akgündüz

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Caprice Gold Bayrampaşa ve Caprice Gold Maldivler projeleri nedeniyle hakkında suç duyurusunda bulunan ve savcılığın soruşturma başlattığı Fadıl Akgündüz dün gece 01.30’a kadar devam eden sorgu sonrasın tutuklandı. VATAN’ın iki gündür yayınladığı Gümrük ve Ticaret Bakanlığı müfettişlerinin hazırladığı ve Akgündüz ile akrabalarını ‘görevi kötüye kullanma, dolandırıcılık ve nitelikli dolandırıcılıkla suçlayan rapor, Akgündüz’ün tutuklanmasında etkili oldu. Akgündüz ifadesinde raporun yanlı ve maddi gerçeklere aykırı olduğunu iddia etti.

Tutuklama istemiyle sevk edildi
Dün İstanbul Adliyesi’ndeki Terör ve Örgütlü Suçlar Savcısı Nihat Karpınar’a getirilen Akgündüz, burada ifadesi alındıktan sonra tutuklama istemiyle mevcutlu olarak nöbetçi mahkemeye sevkedildi. Burada ifade veren Akgündüz, şirketlerini yaklaşık 10 yıl önce ablası Avniye, eniştesi İbrahim ve yeğeni Mehmet Salim Obut’a bıraktığını, ancak onların yöneticilik bilmediği için şirketi müdürler ve idarecilerin yönettiğini söyledi. Akgündüz, ayrıca bu kişilerin kendisinden bilgi aldığını da belirtti.

“Ablası, eniştesi ve yeğeninin de tutuklanmasını bekliyoruz”
Akgündüz ifadesinde mağdurlarının bir kısmının avukatı olan avukat Dr. Acun Papakçı’yı da suçladı. Kendisi hakkında yapılan şikayetlerin bir kısmını Acun Papakçı’nın organize ettiğini söyledi.VATAN’a konuşan Acun Papakçı, “Saat 03.00’e kadar duruşmayı takip ettik. Saat 20.00 gibi serbest bırakıldı diye haberler çıkmaya başlayınca huzursuz olduk. Mahkeme anlattıklarımızın doğru olduğuna kanaat getirip Akgündüz’ün suçsuz olduğuna dair iddiasını kabul etmedi Suç unsurlarının güçlü olduğu ve kaçacağına dair somut olguların varlığı nedeniyle tutuklama kararı verdi. Bu mağdurlar açısından çok önemli bir adım. Şimdi ablası, eniştesi ve yeğeninin de tutuklanmasını bekliyoruz. Bu aşamada en önemlisi şirketten mal kaçırılmasının önlenmesidir. Bunun için gün içinde kayyım atanması için başvuru yapmayı planlıyoruz” dedi.

Kaçabilir şüphesiyle tutuklandı
Fadıl Akgündüz’ün ifadesini alan İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği ise sorgu sonrasında, Akgündüz’ün üzerine atılı tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı’ suçundan dosyada mevcut raporlar, müşteki beyanları, esasa etkili tüm bilgiler dikkate alındığında kuvvetli suç şüphesinin oluştuğuna kanaat getirdi. Mahkeme, Fadıl Akgündüz’ün kaçma şüphesi bulunması nedeniyle tutuklanmasına karar verdi.

NOT: Haberin 22 Aralık 2015 tarihinde Vatan Gazetesi’nin internet sitesinde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/jet-fadil-tutuklandi-897078-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.