EYP avcısı ETİ!

Aselsan terör operasyonlarında güvenlik güçlerini en çok zorlayan unsurlardan biri olan el yapımı patlayıcıları (EYP) tespit ve imha sistemi geliştirdi. İlk kez görücüye çıkan Aselsan EYP Tespit ve İmha Sistemi (ETİ) askeri uzmanlardan tam not aldı.

4 Haziran 2016 Vatan Gazetesi 12. sayfa
4 Haziran 2016 Vatan Gazetesi 12. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Aselsan teör operasyonları sırasında güvenlik kuvvetlerini en çok zorlayan unsurlardan biri olan el yapımı patlayıcıları (EYP) tespit ve imha eden bir sistem geliştirdi. Özellikle hendekler, barikatlar, yol kenarları ve teröristlerin terk ettiği evlere döşenen EYP’leri imha edecek robot, EFES 2016 tatbikatında tanıtıldı. ASELSAN’ın EYP Tespit ve İmha Sistemi (ETİ) Nurol Makina’nın geliştirdiği 4X4 tekerlekli zırhlı araç ‘Ejder Yalçın’ın kulesine takılan teleskopik kol ile EYP uzaktan tespit ve imha ediyor.

Dedektör ve yeraltı radarı buluyor
Ejder Yalçın’a takılan sistemde EYP’yi tespit etmek için hassas metal dedektörü ve yeraltı radarı (GPR) kullanılıyor. GPR olarak bilinen jeofizik bilimi tabanlı ölçüm yapan bu özel radar, yeraltının sığ tabakaları olarak bilinen ilk 40 metre’yi rahatlıkla inceleyebiliyor. Radar yeraltında ışık hızına yakın bir süratle hareket eden elektromanyetik dalgaların yolculuk sürelerinin nano saniye mertebesinde ölçerek yabancı ve tehlikeli cismi tespit ediyor. Araç üzerinde ayrıca, ACAR kara gözetleme radarı, elektro optik sistem ve keskin nişancı tespit sistemi de bulunuyor.

8.5 metrelik robotik kol
Ejder Yalçın’a EYP imha için sistemle entegre olan 8.5 metrelik, 7 eksenli robotik kol takıldı. Uzaktan kumandayla kontrol edilen 8.5 metrelik teleskopik kol, 200 kg. ağırlık kaldırma yeteneği ile EYP’yi güvenli bir şekilde uzaktan imha edebiliyor. İmha işlemine uzaktan müdahale edilmesini engellemek üzere araçta yine Aselsan üretimi olan EYP patlatma düzeneği olarak kullanılan telsiz ve cep telefonlarını etkisiz hale getiren ‘Gergedan’ elektronik aktif köreltme/karıştırma sistemi de kullanılıyor. Araç üzerinde çevre gözetlemesi için kamera ve sensör sistemleri de bulunuyor.

NOT: Haberin 4 Haziran 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/eyp-avcisi-eti–952314-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.