Ermeni konferansı tartışması büyüdü!

Üniversite bünyesinde yapılmasına izin verilmeyen Ermeni konferansı için Bilgi Üniversitesi, “Bize yapılmış bir başvuru yok” dedi. Ancak konferansın düzenleyicileri üniversiteye etkinlikten yaklaşık 2.5 ay önce başvurulduğunu açıkladı.

8 Nisan 2015 Vatan Gazetesi 11. sayfa
8 Nisan 2015 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Bilgi Üniversitesi, University of California Los Angeles (UCLA) ile ABD’deki Ermeni diasporasına ait Project 2015 adlı kuruluş tarafından 26 Nisan 2015’te Bilgi Üniversitesi’nde düzenleneceği duyurulan ve ünlü tarihçilerin katılacağı ‘Ermeni Soykırımı: Kavramlar ve Karşılaştırmalı Perspektifler’ konferansına üniversite yönetimi izin vermediği iddia edilmişti.

“Genel sekreterliğe başvurduk”
VATAN’a bir açıklama gönderen Bilgi Üniversitesi iddiayı yalanlayarak, “Bilgi Üniversitesi Rektörlüğü’ne bu yönde ulaşmış resmi bir talep bulunmadığından konu hiçbir yetkili kurulumuzun gündemine gelmemiştir” dedi. VATAN’ın ulaştığı konferans heyeti ise 17 Mart 2015’te konferansın tam adı ve taslak programıyla yer rezervasyonu için resmi başvuru yapıldığını belirtti. Konferans heyeti Bilgi Üniversitesi’nin işleyişine uygun olarak, önce yer rezervasyonu yapıldığını ve program netleşince etkinlik başvurusu doldurulup imzalanarak  Genel Sekreterliğe bağlı etkinlikler birimine sunulduğunu açıkladı. Heyet, önce üniversitenin etkinlik sayfasında konferansın duyurulduğunu ancak yer rezervasyonun iptal edildiğinin e-postayla bildirilmesinin ardından sayfadan kaldırıldığını belirtti.

“İptali dekan ve rektör bildirdi”
Konferansın düzenleyicileri arasında yer alan Bilgi Üniversitesi Tarih Bölümü ve Tarih Vakfı Başkanı Doç. Dr. Bülent Bilmez, “Resmi başvurumu öğrenen üst yönetim, etkinliğin gerçekleştirilemeyeceğini ilk olarak 20 Mart’ta dekanımız ve sonra da rektörümüz aracılığıyla bana bildirdi. Konu başvuru veya iptal olup olmadığı ya da prosedür meselelerinden öte, yüzüncü yılında adıyla sanıyla Ermeni Soykırımıyla ilgili bu akademik konferansın üniversitede yapılıp yapılamayacağıdır. Eğer bu konferansın üniversitede gerçekleşmesi yönetim tarafından engellenmiyorsa, bunun okulda yapılabileceği hemen bizlere açıklanır ve gerekli işlemler gerçekleştirilir. Böylece izin verilip verilmediği de tartışılmaz. Bu problemin başvuru, izin, iptal, vs tartışmalarla savuşturulması mümkün değildir. Akademisyenlerin işleri gereği düzenlediği bu konferans engellenerek, akademik ve düşünce özgürlüğüne müdahale edilmekte ve Bilgi Üniversitesi’nin yıllardır hak ettiği olumlu imajına zarar verilmektedir” dedi.

NOT: Haberin 8 Nisan 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/ermeni-konferansi-tartismasi-buyudu-775257-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.