“En çok Türk bankalarına saldırılıyor”

Siber savaş alanında çalışan Doç. Dr Ahmet Koltuksuz, “Türkiye Avrupa’da çevrimici bankacılıkta en çok saldırıya uğrayan ülke. Siber sınırlarımızı 7/24 korumamız lazım. Ancak bu koruma Ankara’daki 50 ya da 100 kişiyle olacak iş değil” dedi.

16 Şubat 2015 Vatan Gazetesi 5. sayfa
16 Şubat 2015 Vatan Gazetesi 5. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Geçtiğimiz hafta Suriye Elektronik Ordusu adını veren hackerların devlete ait yazışmaları ele geçirilmesi ve çeşitli siber saldırılar gözleri bu konuda yapılan çalışmalara çevirdi. Yaşar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ahmet Koltuksuz, olumlu adımlara rağmen koordineli çalışan bir sistemin olmadığını belirterek, “Siber savaşlar başlayacak, insan eğitelim, ordu kuralım, dediğimiz günler geldi” dedi.

“Sadece Ankara’daki 100 kişiyle olmaz”
Türkiye’nin siber savaşa karşı müdahaleyi yönetecek orkestra şefinin bulunması gerektiğini belirten Doç. Dr. Koltuksuz, “2012’de Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi, 2013’te Siber Olaylara Müdahale Ekibi oluşturuldu. Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi yürürlükte. Ancak bu iş Ankara’da 50-100 kişiyle olacak bir iş değil, ülke geneline yayılması gereken bir ekip işi. Eğitimli insanları bir araya getirmek, yeni uzmanlar eğitmek, bu işin kimin yürüteceğini belirlemek gerekiyor. Bu yüzden daha hazır değiliz” diye konuştu.

“Ülkenin canına okurlar”
Doç. Dr. Koltuksuz, “Siber saldırı olduğunda tepkinin birçok yerde verilmesi lazım. Saldırı anında çok büyük kayıpların yaşanacağı, büyük holdinglerde, bankalarda, havaalanlarında, bilgisayar acil durum müdahale ekiplerinin oluşturulması lazım. Siber güvenlik için bir ülkenin topyekun hareket etmesi gerekir. Hackerlar önlem almayan ülkenin canına okur. Klasik sistemleri kullanan metro ve havaalanları alt üst olur” dedi.

“Bankalarımıza saldırılıyor”
Doç. Dr. Koltuksuz, Arbor Networks’ün araştırmasına göre, 2014’te dünyada siber saldırılar yüzde 68 oranında hız keserken Türkiye’ye yönelik saldırıların yüzde 6 arttığını belirtti. Türkiye’ye en çok saldırı yapılan ülkeler ABD, Malezya, İsviçre ve Rusya. State of the Internet raporuna göre Türkiye en çok siber saldırı yapan 9. ülke. Doç. Dr. Koltuksuz Trend Micro’nun 2014 raporuna göre Türkiye’nin çevrimici bankacılık alanında Avrupa’da en çok saldırıya uğrayan ülke olduğunu söyledi.

NOT: Haberin 16 Şubat 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-en-cok-saldiri-turk-bankalarina–740413-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.