DUS’ta en yüksek puanı aldı ama ikinci oldu

Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Sınavı’nda en yüksek puanı almasına rağmen ikinci olan Ahmet Oğuz Şahin, sonuca itiraz etti. ÖSYM, kılavuzdaki bir seçeneği işaretlediği için puanlarının düşürüldüğünü, bu yüzden ikinci olduğunu duyurdu.

2 Eylül 2014 - Vatan Gazetesi 6. sayfa
2 Ekim 2014 – Vatan Gazetesi 6. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / HABER MERKEZİ

 

ÖSYM’nin geçtiğimiz günlerde açıklanan 2014 Eylül DUS (Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı) sonuçları tartışma yarattı. ÖSYM’nin sitesinden ilan edilen sonuçlara göre sınavın birincisi olan Hakan Bilsel 120 sorunun, 104’ünü doğru, 4’ünü yanlış yaptı ve 3 soruyu boş bıraktı. Buna göre Bilsel 100.75 netle 70.29 puan alarak sınavın birincisi oldu. Ancak aynı sınavda ikinci olan Ahmet Oğuz Şahan ise 120 soruda 105 doğru, 12 yanlış ve boş bıraktığı 3 soru ile 102 net yaparak 71.10 puan aldı.

 

Sosyal medyayı karıştırdı
ÖSYM’nin açıkladığı sınav sonuçlarında ise neti ve puanı düşük olan Bilsel birinci olarak gösterilirken, Ahmet Oğuz Şahan en iyi sonucu alan aday olarak başarı sıralamasında ikinci oldu. Sınav sonuçları internet ve sosyal medyaya düşünce yaşanılanlar kafaları karıştırdı. DUS’a giren bir çok diş hekimi adayı ÖSYM’nin puanları yanlış hesapladığını ve sonuçların tekrar hesaplanmasını istedi. Kocaeli Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden yeni mezun olan Ahmet Oğuz Şahan ise sınav sonucu ve puanının yeniden değerlendirilmesi için ÖSYM’ye başvurdu.

 

ÖSYM: “Puanı düşürüldü”
ÖSYM Basın Müşavirliği’nden VATAN’a yapılan açıklamada ise şöyle denildi: “2014 DUS Sonbahar döneminde başarı sırası 2 olan Ahmet Oğuz Şahan, başvurusunda uzmanlık öğrenciliği durumunu ‘Uzmanlık eğitimime devam ediyorum’ şeklinde beyan etmiştir. Bu sebeple değerlendirme işlemlerinde kılavuzun 1.9. maddesine göre adayın mesleki bilgi puanı (DUS Puanı) yüzde 2 oranında düşürülmüştür. 1’inci olan aday ise bu beyanını ‘Uzmanlık öğrencisi değilim’ olarak yapmış ve herhangi bir puan kesintisi yapılmamıştır. Bu yüzden ham puan toplamı fazla olan aday puan kesintisi uygulandığı için 1’inci olamayarak, 2’inci sırada yer almıştır.”

 

Not: Haberin 2 Eylül 2014 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/dus-ta-en-cok-soruyu-yapti-ama-ikinci-oldu-683066-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.