Dört yıl sonra cezaevinden cepheye

Dört yıl önce Balyoz Davası’nda birlikte yargılandığı ve hapis yattığı Hadımköy Askeri Cezaevi’nde silah arkadaşlarıyla hatıra fotoğrafı çektiren Tuğgeneral Bahtiyar Ersan, bugün Çukurca’da Irak’a sıfır noktasında bulunan Kaletepe Üs Bölgesi’ndeki mevzilerde askerleriyle teröristlerle göğüs göğüse çarpışıyor. Tuğgeneral Ersay son olarak yıllardır ele geçirilemeyen Çukurca’daki Kaletepe Üs Bölgesi’ni teröristlerden geri aldı.

16 Eylül 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa
16 Eylül 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Çukurca’da terörle mücadelede önemli bir ilerlemeye yol açarak yıllardır ele geçirilemeyen Irak’a sıfır noktasındaki Kaletepe Üs Bölgesini teröristlerden geri alan Tuğgeneral Bahtiyar Ersan’ın ibretlik yaşam öyküsü dikkat çekiyor. Nisan 2011’de tutuklanan Kurmay Albay Bahtiyar Ersay, Balyoz Davası kapsamında yargılandı. 16 yıl hapis cezası aldı. Ancak kumpas nedeniyle yapılan 2. kez yargılamada beraat etti. Yaklaşık 3 yıl cezaevinde kaldıktan sonra terörle mücadeleye geri döndü. Son YAŞ’ta ise terfi ettirilerek tuğgeneral oldu. Tuğgeneral rütbesi alan Bahtiyar Ersay, Hakkari’nin Çukurca İlçesi 2’nci Hudut Tugay Komutanlığı’na atandı.

‘Kumpas Hatırası’
Tuğgeneral Bahtiyar Ersay bundan tam 4 yıl önce 19 Eylül 2012’de Balyoz Davası’nda birlikte yargılandığı silah arkadaşlarıyla birlikte yattığı Hadımköy Askeri Cezaevi’nde ‘Kumpas Hatırası’ dedikleri bir fotoğraf çektirdi. Hadımköy’de kalan Balyoz sanıklarının çekilen ilk görüntüleri olan fotoğrafta Harp Akademiler Komutanı Hava Orgeneral Bilgin Balanlı ve Sahil Güvenlik Komutanı Oramiral Can Erenoğlu gibi önemli isimlerinde bulunduğu 47 komutan yer alıyordu. Çoğunluğu denizci olan askerler Hadımköy cezaevine savaş gemilerinden esinlenerek ‘TCG Hadımköy’ diyordu.

Kaletepe’ye 45 dakikada çıktı
Tuğgeneral Bahtiyar Ersay liderliğindeki ‘Hudut Kartalları’ yıllardır PKK’nın elinde bulunan Kaletepe Üs Bölgesini alarak iki hafta önce 11 şehit verilen Türkiye-Irak sınırında stratejik öneme sahip Kaletepe’ye Türk bayrağını dikti. Operasyonun başından beri mevzide askerle savaşan Tuğgeneral Bahtiyar Ersay, günlerdir PKK’lı teröristlerin 7 kez sızma girişiminde bulunduğu Kaletepe ve Dağbaşı Tepe’de kalıyor. Tuğgeneral Ersay teröristlerle sık sık çatışma yaşanan Kaletepe’ye 45 dakikalık bir intikalle çıktı ve anlık istihbaratla tespit edilen noktalara yapılacak atışların emrini de kendisi veriyor. Bölgede 201 PKK’lı terörist İHA ve ağır silahlarla ateş altına alınarak etkisiz hale getirildi.

“Ruhen de fiilen de savaşçı”
Tuğgeneral Bahtiyar Ersay’ın avukatı Erhan Tokatlı, askeriyle bayram namazı kılıp mevziye girerek dikkatleri çeken Ersay Paşa’yı VATAN’a şöyle anlattı: “Tüm duruşmalarda kendisinin Balyoz’da anılan faaliyetlerle ilgisinin olmadığını ve suçsuz olduğunu her duruşmada söyledi. Kendisi suç isnat edilen tarihte harp akademisinde öğrenci kurmay subaydı. Ersay Paşa komando subayı ve Özel Kuvvetler’de görev yaptı. Kendisi ruhen de, fiilen de savaşçıdır. Yargılanırken de savaştı. Her şart altında savaşır. Asla teslim olmaz.

“Hakkını aldı”
Erhan Tokatlı, Ersay’ın cezaevinden çıktıktan sonra Tabur Komutanı olarak yine bölgeye gittiğini belirtiyor: “15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında Afganistan’daki görevinden döndü. İşi ehline verdiler. İşte ordu, işte komutan. Bu gördüklerinize Bahtiyar Ersay farkı denilebilir. Başına bu olay gelmese 3-4 yıl önce bu rütbeyi alacaktı. Ersay Paşa hakkını gecikmeli de olsa aldı.”

“28 bin Türk’ü kurtardı”
Avukat Erhan Tokatlı, Ersay’ın Arap Baharı sırasında yaşanan çatışmalarda Tunus’taki 28 bin Türk’ü tahliye ettiğini anlattı: “Tunus’ta askeri ataşeyken yaşanan iç karışıklık sırasında yaklaşık 28 bin vatandaşımızı tahliye etti. Tunus’taki tahliyenin kara ayağını tamamen Bahtiyar Albay yürüttü. Hatta mahkemede savunmamızı yaparken ‘binlerce insanı tahliye etti, kendisini tahliye edemedi’ demiştik. Ersay Paşa kararlı ve seçkin bir kişidir. Askerini, milletin, devletini çok sever. Hukuka son derece bağlıdır. Bir asker nasıl olması gerekiyorsa öyledir. Kısaca Atatürk’ün tarif ettiği komutandır diyebiliriz.”

16 Eylül 2016 Vatan Gazetesi 11. sayfa
16 Eylül 2016 Vatan Gazetesi 11. sayfa

NOT: Haberin 16 Eylül 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/pkk-nin-tepesine-balyoz-gibi-indi–986462-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.