İşte skandal gözaltı anı!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın korumaları ile danışmanının tüm diplomatik teamüller hiçe sayılarak gözaltına alındığı anın fotoğraflarına VATAN ulaştı. Bir düzine araçla konvoyun yolunu kesen Hollanda polisinin özel timi, Bakan Kaya’nın korumalarını araçlardan indirerek suçlu gibi üzerlerini aradı. Rotterdam Belediye Başkanı Aboutaleb, üst aramalarını yapan Hollanda polisinin özel timi DSI’ye ateş etme izni verildiğini açıkladı.

15 Mart 2017 Vatan Gazetesi 12. ve 13. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türkiye ile Hollanda arasında krize neden olan olayların en kritik anı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın danışmanı ile korumalarının gözaltına alınmasıydı. Hollanda polisinin tüm diplomatik teamülleri hiçe sayarak Bakan Danışmanı ve Türk korumaların gözaltına alındıkları anın fotoğraflarına VATAN ulaştı.

İlk engel girişte
Rotterdam’daki Türkiye Başkonsolosluğu rezidansına sokulmayan Bakan Kaya geçtiğimiz cumartesi akşamı Rotterdam’daki Türkiye Başkonsolosluğu rezidansında gurbetçi vatandaşlarımızla buluşacaktı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçağına iniş izni vermeyen Hollanda, Almanya’dan karayoluyla Rotterdam’a gelen Kaya’nın konvoyunu Rotterdam’ın (güneyde) girişinde bir benzin istasyonunda durdurdu. Burada içinde gazetecilerin de bulunduğu bazı araçlar geri çevrildi.

Cadde kapatıldı
Bakan Kaya ve beraberindeki heyet buradan Westblaak Caddesi üzerinde bulunan Türkiye Başkonsolosluğu rezidansına doğru yola çıktı. Ancak cadde Hollanda polisi tarafından saatler önce kapatılmıştı. Beş araçlık konvoy Türkiye Başkonsolosluğu’nun olduğu binanın da yer aldığı adanın iç avlusu sayılabilecek ve hiçbir ara sokakla bağlantısı bulunmayan Schiedamse Vesthof sokağına yönlendirildi.

Özel tim baskını
Kaya’nın konvoyu başkonsolosluk binasının arkasında yer alan sokağa girince ağır silahlara sahip Hollanda Polisi’nin terörle mücadele birimi olan DSI özel timleri bir anda film sahnelerini aratmayacak bir şekilde sokağın girişi ve çıkışını kapattı. Görgü tanıklarına göre sokağın iki tarafına bir düzineden fazla araçla gelen DSI özel timleri ciplerinden inerek doğruca araç içinde Bakan Kaya’yı koruyan polislere yöneldi. Türk korumaları aracın dışına çıkaran DSI timleri biri şoför, biri kadın, toplam 5 Türk korumayı ilk etapta araçlara dayayarak aradı.

Kendini kilitledi
Beş araçlık konvoyun etrafını saran yaklaşık 25-30 DSI özel tim polisi aramanın ardından Türk korumalar ile Bakan Kaya’nın danışmanlarını gözaltına aldı. Hollanda’da yayın yapan De Volkskrant Gazetesi’nin fotomuhabiri Freek van den Berg tarafından çekilen fotoğraflarda gece görüş gözlükleri dahil tam teçhizatlı DSI polisleri gözaltı işleminin ardından konvoydaki tüm araçları tek tek aradı. Bu sırada Bakan kaya kendisini araca kilitledi.

“Bizi tutukluyorlar”
Skandal sırasında canlı yayınına bağlanan Bakan Kaya’nın danışmanı Bilal Topçu yaşananları şöyle anlattı: “Bizi tutukluyorlar. Karakola götüreceklerini söylediler. Bakanımız kendi aracında henüz kendini kilitlemişti. Bizi bindirecekleri otobüsü bekliyoruz. Özel harekat tarzı polisler var etrafımızda. Arkadaşlarla beraber, koruma arkadaşlarla birlikte zırhlı araca bindirildik. Biz 5 araç buraya gelmiştik. Bakanlıktan danışman arkadaşlar, koruma polis arkadaşlar ve şoför arkadaşlar da tutuklandı. Şu an zırhlı aracın içerisindeyiz. Sayın Bakan’ın aracını göremiyorum biraz ilerde önünü kapattılar.”

Özel time ateş izni verilmiş!
Rotterdam Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb, kamu yayın kuruluşu NOS TV’ye yaptığı açıklamada, o gece ateş izni verildiğini açıkladı. Bakan Kaya’nın yanında “geniş omuzlu” 12 kişinin bulunduğunu söyleyen Aboutaleb, o kişilerin silahlı olup olmadığını bilmediklerini ifade ederek “Bu durum korkutucuydu. Bakanın korumaları ateş edebilirdi. Korumaların polisin teslim ol uyarısına uymayıp ellerini kemerlerine doğru götürmeleri durumunda Hollanda Özel Timi’ne ateş etme izni verilmişti” dedi.

Çekici getirdiler
Başkonsolosluğa 30 metre yaklaşmasına rağmen girişine izin verilmeyen Bakan Kaya aracın içinden Hollanda polisi vinçli çekici getirdi. Bunun üzerine Kaya aracından inerek başka bir araca bindirildi. Yaklaşık 7 saat olay yerinde bekleyen Bakan Kaya, Hollanda polisinin eskortuyla Nijmegen sınırından Almanya’ya götürüldü. Gözaltına alınan danışma ve koruma ekibi de daha sonra iki araçla başkonsolosluğun yakınında tutuldukları yerden uzaklaştırılarak Almanya’ya gönderildi.

“Orada ölecektim!”
Bakan Kaya, Türk vatandaşlarla buluştuğu New York’ta o gece olanları şu sözlerle anlattı: “Bizim kendi vatan topraklarımız sayılan konsolosluğun 30 metre ilerisinden bizi almadılar. Gerçekten çok ırkçı, faşist bir anlayışla bizi vatandaşlarımızın bulunduğu yere de geçirmediler. Tam 7 saat boyunca biz orada Rotterdam’da bir aracın yanında bekledik, zaman zaman dışına çıktık, zaman zaman içinde durduk. Eğer ki bana Ankara’dan Sayın Cumhurbaşkanımız’dan ‘Artık dönebilirsin’ denilmeseydi ben orada ölecektim ve oradan ayrılmayacaktım. Bundan emin olabilirsiniz. Bazen devlet, millet her şeyin önüne geçiyor.”

15 Mart 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 15 Mart 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/iste-skandal-gozalti-ani–1048205-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.