Cumhurbaşkanı yerli silahla korunacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emniyete Sig Sauer marka silahların kullanılmaması talimatının ardından ilk değişiklik kendi korumalarında gerçekleşecek. Cumhurbaşkanlığı korumaları artık Girsan üretimi 9 mm’lik yerli ‘MC 28 SA’ tabanca ile MKEK tarafından üretilen milli piyade tüfekleri MPT-76 kullanacak. MPT-76’ları ilk olarak Cumhurbaşkanlığı Karşı Atak Timi (CAT) kullanmaya başladı.

14 Ekim 2017 Vatan Gazetesi 15. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bundan sonra emniyette Sig Sauer marka tabanca kullanmayacağını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatının ardından Sig Sauer’leri ilk olarak Cumhurbaşkanlığı korumalarının bırakacağı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre Cumhurbaşkanlığı koruma ekibinde yer alan polis memurları ve özel harekatçılar yerli firma GİRSAN’ın ürettiği ‘Yavuz 16’ Olarak bilinen ‘MC 28 SA’ adlı 9 mm’lik tabanca ve MKEK tarafından geliştirilen milli piyade tüfeği MPT-76 kullanacak. Erdoğan’ın katıldığı tüm programlarda MPT-76 tüfeklerle görev yapan koruma polislerinin, düzenli atış talimi yaptıkları tüfeğin performansından memnun olduğu öğrenildi. MPT-76’lar ilk etapta Cumhurbaşkanlığı Karşı Atak Timi (CAT) tarafından kullanılmaya başlandı.

Aşamalı olarak yerli silaha geçiş
Yerli silaha geçiş öncesi Cumhurbaşkanlığı ve diğer koruma birimlerinde ağırlıklı olarak Sig Sauer’in MCX serisi tüfekleri ile ‘P’ serisi tabancaları kullanılıyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatının ardından Emniyet ve TSK’da yerli silah kullanımı artacak. TSK’da özellikle MKEK, Kale Kalıp ve Sarsılmaz tarafından üretilen milli piyade tüfeği MPT-76 envantere girdi. Seri üretimleri devam eden ve TSK personeli tarafından sahada oldukça başarılı bulunan MPT-76 için GİRSAN’ın da üreticiler arasına katıldığı bildiriliyor. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde kullanılan G3 ve Alman üretimi HK-33 tüfekleri kullanım amacına göre yerine aşamalı olarak MPT-76, MPT-55 ve yine MKEK tarafından üretilen keskin nişancı tüfeği KNT-76 gelecek.

EGM’ye 35 bin tabanca
GİRSAN’ın Giresun’daki fabrikasında ürettiği ‘MC 28 SA’ tabancaları Güney Afrika, Malezya, Kolombiya ve Gürcistan gibi ülkelerin güvenlik güçleri tarafından da kullanıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Eylül 2016’da yaptığı ihaleyi kazanan GİRSAN sözleşmeye göre EGM’ye 7 parti de toplam 35 bin silah verecek. Şimdiye kadar atış testleri tamamlanan 6 kafilede 30 bin silah emniyete teslim edildi. Beş bin adetlik son kafiledeki tabancaların ise testleri devam ediyor.

60 bin atışı geçti
Polimer gövdeli bir silah olan 9×19 mm’lik ‘MC 28 SA’, 15 mermi kapasitesi bulunuyor. 50 bin atım namlu ömrü bulunan 725 gram ağırlığındaki yarı otomatik MC 28 SA’nın 80 mt. etkili menzili bulunuyor. Tabancada 10 bin atım olan NATO atış ömür testi, EGM tarafından 15 bin atım olarak uygulanıyor. Ancak GİRSAN geçtiğimiz aylarda ‘MC 28 SA’ modelinin atış testlerinde 60 bin atımı rahatlıkla geçtiğini açıkladı. MC 28 SA, yüzey kaplama malzemesine göre 1.700 ile 3 bin 450 lira arasında satılıyor. GİRSAN Silah Sanayi, Türk mühendisler tarafından geliştirilen yerli silahları 40 ülkeye ihraç ediyor.

MSB korumaları MPT-55 kullanıyor
Meskun mahal çatışmalarında oldukça başarılı bulunan MPT-55’in özellikle özel kuvvetler ile polis özel hareket mensuplarının istediği biliniyor. Silahın üretiminin ardından ilk kullanıcıları ise Milli Savunma Bakanlığı (MSB) korumaları oldu. MSB korumaları Aralık 2016’dan beri yaklaşık 11 aydır MPT-55 kullanıyor. MPT-55’leri MİT Müsteşarlığı da istedi.

14 Ekim 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 14 Ekim 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/cumhurbaskani-yerli-silahla-korunacak-1110309-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.