Cezaevinden Aksaz’ın başına

Ergenekon, Balyoz ve Askeri Casusluk davalarında kumpas mağduru olan muvazzaf askerlere iade-i itibar devam ediyor. Kumpas mağduru Deniz Kurmay Albay Emre Sezenler Marmaris’teki Aksaz Deniz Üs Komutanlığını, Balyoz sanığı Kurmay Albay Nedim Ulusan ise 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığını yürütüyor.

23 Temmuz 2016 Vatan Gazetesi 16. sayfa
23 Temmuz 2016 Vatan Gazetesi 16. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Ergenekon, Balyoz, Kafes ve Askeri Casusluk davalarında kumpas mağduru olan muvazzaf askerlere iade-i itibar devam ediyor. Kumpas davalarında beraat etmelerinin ardından bu tecrübeli askerler görev yaptıkları kuvvetlerde kritik görevlere getiriliyor.

Aksaz Üs Komutanı oldu
Poyrazköy ve Askeri Casusluk davalarında tutuklanarak terör örgütü üyeliği iddiasıyla yargılanan Deniz Kurmay Albay Mehmet Emre Sezenler, Hasdal Askeri Cezaevi’nde yaklaşık 15 ay hapis yattı. Kumpasın ortaya çıkmasıyla beraat eden Sezenler, kurmay albaylığa terfi ettikten sonra Marmaris’teki Aksaz Deniz Üs Komutanlığı Kurmay Başkanlığı’na getirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otele saldıran askerlerle birlikte hareket eden Aksaz Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Namık Alper önceki gün tutuklandı. Bu tukulamanın ardından Deniz Kurmay Albay Emre Sezenler ise vekaleten Aksaz Deniz Üs Komutanlığı’na getirildi.

66. Mekanize ona emanet
Balyoz sanığı Nedim Ulusan, NATO görevi için bulunduğu Hırvatistan’dan Türkiye’ye gelerek teslim olmuştu. Terör örgütü üyeliğinden suçlanan Ulusan, 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Kumpasın ortaya çıkmasının ardından beraat eden Kurmay Albay Ulusan son olarak 66. Mekanize Piyade Tugay Komutan Yardımcısı olarak görev yapıyordu. Yurt dışında görevlendirilen Ulusan, Türkiye’den ayrılamadan darbeye Sapanca’da yakalandı. Sapanca’da darbecilere müdahale eden Ulusan, şu anda vekaleten 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’na getirildi. Hakkında yakalama kararı bulunan 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Nail Yiğit ise çocuklarını kendi arabasına bindirerek firar etti.

Sahil Güvenlik’in başına geçti
Balyoz davasında 18 yıl hapis cezasına çarptırılan Emekli Hava Korgeneral Erol Olcay’ın da oğlu olan Kurmay Albay Bülent Olcay, 4 yıl cezaevinde kaldı. Aklandıktan sonra Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda geri görevde bulunan Olcay, Tümamiral Hakan Üstem’in askeri darbe girişimi nedeniyle görevden alınmasının ardından Sahil Güvenlik Komutanlığı’na getirildi. Balyoz davasında yargılanıp 16 yıl hapis cezasına çarptırılarak 3.5 yıl hapis yattıktan sonra tahliye edilen Deniz Kurmay Albay Aykar Tekin, Aksaz’daki Deniz üssünde Güney Görev Grup Komutanı olarak görevlendirildi. Tekin, Akdeniz ve Ege denizlerinde hizmet veren tüm firkateyn, hücumbot, korvet ve denizaltılardan sorumlu olacak.

Komandoları yönetecek
Balyoz Davası nedeniyle 3 yıl hapis yattıktan sonra yeniden yargılama sonucu beraat eden Deniz Kurmay Albay Önder Çelebi Foça’da bulunan Amfibi Görev Grup Komutanlığı’na getirildi. Darbeciler tarafından rehin alınan Tuğamiral Aydın Şirin’in yerine atanan Kurmay Albay Çelebi, denizden karaya çıkarma yapan komandaların başında görev yapacak. BalyozDavası nedeniyle Maltepe Cezaevi’nde 3 yıl hapis yatan Kurmay Albay Cem Okyay’a Harp Akademileri’nde görev verilmişti. Okyay, darbe girişiminin ardından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın savaşa hazırlık birimi olan Harekât Başkanlığı Plan ve Teşkilat Daire Başkanlığı’nın başına getirildi. Okyay, deniz harekatlarının planlanmasında görev alacak.

NOT: Haberin 23 Temmuz 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/cezaevinden-aksaz-in-basina–969534-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.