‘Cenazesine sevenleri katılacak’

EVREN’İN KIZI VATAN’A KONUŞTU:

Kenan Evren’in kızı Şenay Gürvit, babasına GATA ve Genelkurmay Başkanlığı’nda tören yapılacağını belirterek, “Cenazeye babamı sevenler katılacak” dedi.

12 Mayıs 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa
12 Mayıs 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Tedavi gördüğü GATA’da geçen cumartesi günü hayatını kaybeden 12 Eylül askeri darbesinin mimarı 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in en büyük kızı Şenay Gürvit, babası için bugün ilk törenin hayatını kaybettiği Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde (GATA) yapılacağını açıkladı. Gürvit’in verdiği bilgiye göre Evren için ikinci tören 11.30-12.00 arasında Genelkurmay Başkanlığı’nda yapılacak. Sonrasında Ankara’daki Ahmet Hamdi Akseki Camisi’nde öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Evren’in naaşı ‘Devlet Mezarlığı’nda toprağa verilecek. Şenay Gürvit, VATAN’ın sorularına şu yanıtları verdi:

– Genelkurmay’ın açıklaması var. Törene dair bir atıf yapılmıyor. Tören olmayacak mı?
– Tören olmaz olur mu? Sabahleyin Gülhane’de. Telefon numaralarımız bile verildi. (Genelkurmay’ın yayınladığı başsağlığı mesajında Evren’ın kızlarının telefon numaralarına yer verildi. Genelkurmay daha sonra mesajı internet sitesinden kaldırdı) Bizim çocukların bile telefonu verildi. Gülhane’de, Genelkurmay’da, camide ve devlet mezarlığında tören yapılacak.

– Genelkurmay Başkanlığı cep telefonlarınızı yanlışlıkla mı yayınladı?
– Hayır. Genelkurmay başsağlığı için numaralarımızı yayınlamış. Ama biz gerek yok ‘çıkarın’ dedik. Onlarda çıkardılar. Ancak vatandaşlardan, takip edenlerden çok mu çok güzel mesajlarımızı aldık.

– İlk törenin saati kaç olacak?
– Sabah saat 11.00’de Gülhane’de ilk tören olacak. 11.30-12.00 arasında Genelkurmay’da tören yapılacak. Sonra öğlen namazına müteakip kılınacak cenaze namazı için camiye geçilecek.

– Kimlerin katılacağına dair bir bilginiz var mı?
– Cenazeye sevenler katılacak.

– Devletin zirvesinden bir taziye mesajı yayınlanmadı. Katılım olacak mı?
– Sevenler katılacak. (Vatan muhabirinin ‘Anladım’ sözü üzerine…) Mesajımı aldıysanız tamamdır, mesele yok. Anlayabildiyseniz…

‘Şeref duyuyoruz’
– Cep telefonu numaralarınız yayınlandıktan sonra babanızla ilgili sizi üzecek telefonlar da geldi mi?
– İnanın bir tane kötü telefon gelmedi. Sadece bana değil, iki kardeşime de ismi yazmayan vatandaşlardan telefonlar geldi. Sadece o günleri yaşayıp teşekkür eden ve dua eden insanlar aradı.

– Babanızın cenazesinde devlet töreni yapılmasıyla ilgili bir vasiyeti var mıydı?
– Hayır hiç olmadı. Babam hiç bir zaman ölümle ilgili bir şey konuşmadı. Çok hayata bağlı, dimdik duran bir insandı. Öyle bir babanın evlatları olmaktan da şeref duyuyoruz. Bu mesajlar da bize yetiyor zaten.

“Mecliste törene gerek görmedik”
– Meclis’te töreni ailenizin istemediği doğru mu?
– Evet biz istemedik. Mecliste tören istemedik bu kadar basit.
–  Neden istemediniz?
– Gerek görmedik. Nedenini hâlâ bilmiyorsanız… Bu kadarını anlayın. Beni bu kadar konuşturmayın.

Genelkurmay’dan vefat duyurusu
Evren’in ardından Genelkurmay Başkanlığı, dün ilk açıklamasını yaptı. Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde, Evren’in vefatı diğer şehit ve vefatlarda olduğu gibi ‘Başımız Sağolsun’ üst başlığıyla duyuruldu. Duyuruda Evren’in üç kızı Şenay Gürvit, Gülay Evren ve Miray Göksu’nun telefon numaraları verildi. Evren’in bugün Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde kılınacak öğle namazının ardından Devlet Mezarlığı’nda toprağa verileceği belirtildi, ancak Genelkurmay’da tören yapılacağı bilgisine yer verilmedi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel imzalı bir taziye mesajı yayınlanmaması dikkati çekti.

Hükümet de katılmıyor muhalefet de
Evren’in cenaze törenine hükümet ve muhalefetten katılım olmayacağı açıklandı. AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, “Cenazeye partimizden kimse katılmayacak” dedi. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş önceki gün cenazeye katılmayacaklarını açıklamıştı, dün de CHP partilerinden katılımın olmayacağını duyurdu. MHP’nin de cenazede olmayacağı belirtildi.

Generaller kılıç kuşanacak
Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürlüğü tören programını belirledi. Evren’in kızlarının da görüşü alındı. Program şöyle:
* İlk tören GATA’da yapılacak. Aile üyeleri katılacak.
* Genelkurmay’daki tören Aslanlı Kapı’nın yan tarafındaki alanda ön bahçede yapılacak. Kuvvet komutanlıkları, 4 general – amiral ile bir albay naaşın yanında 15 dakika nöbet tutacak.
* Katafalkın önünde saygı geçişi yapılacak. Önce aile üyeleri, ardından komutanlar geçiş yapacak. Orgeneral Hululi Akar, törende Genelkurmay Başkanvekili olarak bulunacak. Komutanlar, tören giysileri ile kılıç kuşanarak katılacak.
* Naaş, Ahmet Hamdi Akseki Camii’ne götürülecek. Top arabasına konulacak. Törene, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı bandosu ile tabur seviyesinde bir tören birliği katılacak. Bu törenin ardından Evren’in naaşı Devlet Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

12 Mayıs 2015 Vatan Gazetesi 15. sayfa
12 Mayıs 2015 Vatan Gazetesi 15. sayfa

NOT: Haberin 12 Mayıs 2012 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-cenazesine-sevenleri-katilacak–789736-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.