Boğaz’ın sularında donarak öldüler!

UMUDA KAÇARKEN ÖLÜME YAKALANDILAR

Bir umuda yolculuk daha faciayla bitti. 12’si çocuk, 43 kişinin olduğu kaçak göçmen taşıyan tekne Rumeli Feneri açıklarında battı. 6 kişi yaralı kurtarılırken, 24 cesede ulaşıldı. 13 kişi ise kayıp

4 Kasım 2014 Vatan Gazetesi 11. sayfa
4 Kasım 2014 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İlker AKGÜNGÖR / HABER MERKEZİ

 

Daha iyi bir hayat, insanca yaşam için kaçtılar ülkelerinden. Ama insanlık dışı bir şekilde balık istifi dizildikleri teknede yakaladı ölüm onları. Emniyet kaynaklarına göre ‘Torun’ adlı yaklaşık 12 metrelik, 20-25 kişilik ahşap tekne önceki gece Şile’den hareket etti. Buradan Bakırköy, Florya’ya geçen tekne 8 kişilik Afganistanlı bir aileyi aldı. Balıkçılar tarafından kurtarılan bir başka kazazede ise yaklaşık 32 göçmenin Aksaray’da toplandığını ve buradan Haliç’e götürülerek kıyıya yanaşan tekneye bindirildiklerini söyledi. Rota Karadeniz’den Romanya ya da Bulgaristan’dı.

 

Karadeniz’e açılamadan…
Ama Boğaz’ın suları, genellikle kullanılan Ege Denizi gibi sakin değildi. Tekne İstanbul Boğazı’nı geçip daha Karadeniz’e çıkamadan alabora oldu. Rumeli Feneri’nin yaklaşık 3 deniz mili (yaklaşık 7.5 km) açığında içinde 3’ü mürettebat 40 Afganistanlı kaçak göçmenin bulunduğu 43 kişi taşıyan tekne dalgalı denizde battı. İstanbul Boğazı’nın 3 mil kuzeyindeki Karadeniz’e çıkış noktasında gerçekleşen kazada 6 kişi yaralı kurtarılırken, 24 cesede ulaşıldı. İlk incelemelerde kaçakların donarak öldüğü belirlendi. Kayıp olan 13 kişi aranıyor.

 

Adam başı 7 bin euro
Kurtarılan bir kazazedenin iddiasına göre tekne adam başı 7 bin euro aldığı Afganistan uyruklu Afgan, Türkmenlerden oluşan kaçak göçmenleri AB üyesi Bulgaristan ya da Romanya’ya götürüyordu. Gece 01.30 ile 03.30 arasında battığı tahmin edilen tekneyi önce bir balıkçı teknesi fark etti. Çoğunu balıkçıların çıkardığı 21 ceset, otopsi için adli Tıp’a gönderildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da kazayla ilgili olarak başlatılan soruşturma için Cumhuriyet Savcıları İsmail Göktürk ve Metin Kantar’ı görevlendirdi.

 

GÖRGÜ TANIKLARI
‘Hepsinin üstünde can yeleği vardı’
Kurtarmaya katılan balıkçılardan Hasan Öztürk, “Faciayı yaşadık. Denizin üstünde her tarafta cesetler yüzüyordu. Kazazedelerin hepsinde can yeleği vardı. Çoğu boğularak değil donarak ölmüştü” diye konuştu.

 

‘Ya ters döndü ya gemi çarptı’
Teknenin battığını haber alır almaz yardıma koşan balıkçı Emrecan Kolcu, karşılaştığı manzarayı şu sözlerle anlattı: “Denizde gördüğümüz cesetlerin büyük çoğunluğu deniz suyunun soğukluğu nedeniyle hipotermiye girerek donarak ölmüştü. Cesetlerde morluklar oluşmuştu. Sadece çok dirençliler hayatta kaldı. Biz bir kişiyi sağ kurtarabildik. İki de ceset çıkardık. Tekneye kenardan bir gemi vurmuş olabilir. Çünkü kazanın olduğu nokta tam gemi trafiği hattının üzerinde bulunuyor. Tekne kaçak göçmenleri taşıdığı için muhtemelen ışıklarını yakmamıştı. Karanlıkta tekneyi görmeyen bir gemi çarpmıştır diye düşünüyoruz. Çünkü teknenin kamarası kopmuştu. Ancak tekne alabora olup ters döndüyse suyun kuvvetli basıncı da kamarayı tekneden ayırmış olabilir.”

 

Dalgıçlar aradı
158 Sahil Güvenlik ihbar hattına haber verilmesi üzerine bölgeye çok yakın seyretmekte olan TCSG-74 gemisi bölgeye sevk edildi. Ardından Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığına ait 8 adet Sahil Güvenlik Botu, 1 Sahil Güvenlik keşif uçağı, 1 helikopter ve 1 dalış timi, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne bağlı 2 bot ve bölgede bulunan balıkçı tekneleri tarafından arama kurtarma çalışması başlatıldı. Ayrıca Jandarma ile SAT komandosu uzman dalgıçlar aramanın yapıldığı yerde dalış gerçekleştirerek denizde kalan göçmenleri aradı.

 

Kaçak rotası Karadeniz’e kaydı
Boğaz’daki kaza, insan tacirlerinin kendilerine yeni bir rota belirlediklerini ortaya çıkardı. Geçmiş yıllarda da bu tür kazaların yoğun olarak yaşandığı Ege Denizi’den sonra insan tacirleri, kendilerine Romanya ve Bulgaristan’a yönelik yeni bir güzergah belirledi. Bunda en büyük etken ise özellikle son bir yıl içerisinde, Sahil Güvenlik Ege Bölge Komutanlığı’nın, arttırdığı sıkı denetimler ve operasyonlar oldu. Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, 2013 yılında toplam 6 bin 937 kaçak yakaladı, bu rakam 2014 yılının ilk 10 aylık bölümünde ise 11 bin 750’e çıktı.

 

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU:
“Tüm Avrupa’nın temel sorunu”
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Afyonkarahisar’da Dumlupınar Ortaokulu’nu ziyaretinde kazayı değerlendirdi: “Aldığımız tekne kazası haberi hepimizin yüreğini tekrar dağladı. Kaçak göçmenler konusu sadece Türkiye’de değil, bütün Avrupa’da, özellikle Akdeniz havzasında olan ülkelerde en temel sorunlardan bir tanesidir. Benzer olaylar birçok ülkede yakın zamanda yaşanmıştı. Bütün araştırmaları yapacağız, inşallah daha fazla kayba neden olmaz.”

 

ULAŞTIRMA BAKANI ELVAN:
“Batma nedeni belli değil”
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, İstanbul Boğazı açıklarında yabancı uyruklu kaçakları taşıyan teknenin batma nedeninin belli olmadığını söyledi: “Sabaha karşı tekne yan yatıyor. Denizin kenarına 3-4 mil mesafede Karadeniz’de tekne içerisinde kesin rakamı bilmemekle beraber sadece sağ kurtulanların ifadesinden aldığımız bilgiye göre 43 kişi olduğu ifade ediliyor. Kazanın nedeni henüz belli değil.”

 

Not: Haberin 4 Kasım 2014 tarihli Vatan Gazetesi’ndea yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/bogaz-in-sularinda-donarak-olduler–693609-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.