Birinciliği gitti, cübbeyi bıraktı!

Zonguldak Ereğli’de okul birinciliği konusunda haksızlığa uğradığını öne süren lise öğrencisi, mezuniyet töreninde plaketi ile cübbesini bırakarak salonu terk etti. Öğrenci Korkmaz, “Annemle, okul yönetimi ve diğer ilgililer hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduk” dedi.

5 Haziran 2015 Vatan Gazetesi 4. sayfa
5 Haziran 2015 Vatan Gazetesi 4. sayfa

MUSTAFA KEMAL BEKTAŞ / AA – İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde, okul birincisi olması gerekirken haksızlığa uğradığını iddia eden lise öğrencisi, mezuniyet töreninde verilen ikincilik plaketi ile cübbesini yere bırakarak duruma tepki gösterdi. Kadri Yılmaz Anadolu Lisesi’nin spor salonunda düzenlenen mezuniyet töreninde, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal tarafından dereceye giren öğrencilere plaketleri verildi. Bu sırada söz alan okul ikincisi Hümeyra Gül Korkmaz, “4 yıl boyunca okul birincisi olan beni, mezuniyete bir gün kala okul ikincisi yapan hocalarıma çok teşekkür ediyorum. Bana verdiğiniz bu plaketi size geri hediye ediyorum” diyerek, idareci ve öğretmenlerine tepki gösterdi. Plaketi ve cübbesini yere bırakan Korkmaz, bazı velilerin alkışlarıyla salonu terk etti.

Doğru adliyeye
Annesi Emine Korkmaz ile adliyeye giden öğrenci Hümeyra Gül Korkmaz, “sözlü notunda oynama yapılarak ortalamasının düşürüldüğü” iddiasıyla ilgililer hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Öğrenci Korkmaz, adliye çıkışında, babasının mezuniyet töreni öncesi okul idaresiyle yaptığı görüşmede, “Kızınız okul biricisi oldu, konuşmasını hazırlasın” dendiğini iddia etti. Bunun üzerine il dışından akrabalarını da mezuniyet törenine davet ettiğini anlatan Korkmaz, “Daha sonra bana sözlü notumun geri çekildiği, okul ikincisi olduğum söylendi. Çok üzüldüm. Tepkimi de mezuniyet töreninde gösterdim. Salonda herkes beni alkışladı, çünkü haklı olduğumu biliyorlardı. İşin peşini bırakmayacağım, hakkım yeniyor. Annemle, okul yönetimi ve diğer ilgililer hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduk” diye konuştu.

“Notunu müdür düşürttü”
Hümeyra Gül Korkmaz’ın ablası Rümeysa Korkmaz yerel gazete Gerçek Ereğli’ye yazılı olarak şu açıklamayı yaptı: “29 Mayıs’a kadar Müdür Yardımcısı Funda Şahinoğlu kardeşime okul birincisi olduğunu söylüyordu. Haziran’ın 1’i geldiğinde ise aynı müdür yardımcısı kardeşime bu sefer ikinci olduğunu söyledi. Kardeşimin edebiyat dersinden aldığı 100 sözlü notu okul idaresince 90’a düşürüldü. Bu not Okul Müdürü Selçuk Altun’nun baskısı ile düşürüldü. Edebiyat öğretmeni Ahmet Tahir Kartal’dır. Kardeşim 4 yıldır kendisini okul birincisi diye bilirken son 1 hafta kala okul ikincisi olduğunu öğreniyor.”

“Aralarında 0.4 puan var”
Konuyla ilgili VATAN’a konuşan Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz, “Öğrencinin ididası üzerine soruşturma başlatıldı. Şu anda müfettişler okulda inceleme yapıyor. Gelen ilk bilgilere göre puanlamada birinci ile ikinci öğrenci arasında 0.4 puan gibi çok düşük bir fark var. 1 ve 2’inci sınıfta Hümeyra Gül 2 puan farkla önde, 3’üncü sınıfta şu anda birinci olan Ayşenur Korkmaz 5 puan öne geçmiş, 4’üncü sınıfta ise yine Hümeyra önde ama üniversitede kontenjan hakkını kılpayı kaçırdığı için çok üzülmüş. Benzer bir durumu daha önce başka bir okulda ablası da yaşamış” dedi.

Üniversite kontejanını kaybetti
Hümeyra Gül Korkmaz okul birincisi olamayarak üniversiteye sınavına okul birincisi kontenjanıyla girme şansını da kaybetti. Bilindiği üzere bir çok devlet üniversitesindeki bölümlerin çoğuna okul birincisi kontenjanıyla başvuran öğrenciler diğer adaylardan çok daha düşük puana girebiliyor. Okul birinciliği kontenjanı çoğu bölümde taban puanın öyle 3-5 puan altına değil, 50-100 hatta neredeyse 200 puan altına kadar inebiliyor. Okul birincileri eğer kontenjandan giremezlerse aldıkları puana göre tercihlerine yerleştiriliyor. Lise ikincisi ve üçüncülerinin ise böyle bir şansı bulunmuyor.

5 Haziran 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa
5 Haziran 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 5 Haziran 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buralardan (http://www.gazetevatan.com/birinciligi-gitti-cubbeyi-birakti–798528-yasam/ ve http://www.gazetevatan.com/lys-avantaji-kayboldu–798527-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.