Cumhurbaşkanı’ndan nasihat: “Birbirinizden gözlerinizi ayırmayın”

Cumhurbaşkanı Erdoğan kızı Sümeyye Erdoğan ile Selçuk Bayraktar, yaklaşık 6 bin davetlinin katıldığı sade bir nikah töreniyle evlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan nikah merasiminin ardından genç çifte nasihat verdi: “Birbirinizden gözlerinizi ayırmayın. Böylece sevginiz artar.”

15 Mayıs 2016 Vatan Gazetesi 12. sayfa
15 Mayıs 2016 Vatan Gazetesi 12. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan ile yerli insansız hava araçlarının beyni olarak bilinen Selçuk Bayraktar’ın nikah törenine yaklaşık 6 bin kişi katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, törenin yapıldığı Küçükçekmece’deki Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’ne saat 15.30’da geldi. Erdoğan, Gül ve Davutoğlu ile tokalaştığında salondan alkışlar yükseldi. Nikah töreninden önce Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Metih Bilir tören öncesi Furkan ve Rum surelerinin evlilik ve aile kurma ile ilgili ayetlerini okudu.

Genelkurmay’dan ilk
Nikahı, İBB Başkanı Kadir Topbaş kıyarken nikah şahitliklerini Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegoviç, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Lübnan eski Başbakanı Saad Hariri, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yaptı. Başkan Topbaş nikahı kıyarken bir ara tercümenin gecikmesinden dolayı Selçuk Bayraktar yabancı konuklara tercümanlık yaptı. Lübnan Eski Başbakanı Saad Hariri, Türkçe olarak ‘şahit oldum, hayırlı olsun’ derken diğer yabancı şahitler İngilizce’yi tercih etti. Orgeneral Akar’ın şahitliğiyle ilk kez bir Genelkurmay Başkanı devletin zirvesinden bir nikaha şahitlik yapmış oldu.

Cüzdan Gül’den geline
Nikah töreninde Kadir Topbaş, evlilik cüzdanını teslim etmesi için 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e verdi. Gül, cüzdanı vermeden önce kısa bir konuşma yaptı: “Arkadaşlarımızın çocukları bizim çocuklarımızdır. Eminim ki örnek bir aile olacaklar” dedikten sonra Sümeyya Erdoğan’a dönerek; “Selçuk’un meşguliyeti çok fazla ve önemli. Onun meşguliyetinden fazla alıkoyma. Onun için katıldığımız bütün nikahlarda öğrendiğimiz üzere bu cüzdanı sana veriyorum. Selçuk’a lazım olduğunda, ne zaman isterse çıkarıp verirsin” dedi.

“Onu ‘ceylanım’ diye severdim”
Nikahın ardından aile fotoğrafı çekildi. Bayraktar ve Erdoğan aileleri adına Cumhurbaşkanı Erdoğan sahnede bir konuşma yaptı. Erdoğan şöyle konuştu: “İki erkek bir kız evlendirmiş bir baba olarak Sümeyye’nin nikahını görmek benim için büyük bahtiyarlık. Sümeyye’yi çocukluğunda ‘ceylanım’ diye severdim. ‘Gözümün nuru’ derdim. Şimdi Sümeyye baba evinden nazlı bir ceylan zarifliğinde mutlu olacağı kendi yuvasına gidiyor. Kızıma ve damadıma buradan vereceğim tek öğüt Hazreti Peygamberimizin kızı Hazreti Fatıma evlenirken söylediği söz olacak; ‘birbirinizden gözlerinizi ayırmayın. Böylece sevginiz artar.” Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasından sonra misafirlere teşekkür etti. Sonra da tebrik merasimine geçildi. Yaklaşık 3 saat süren tebrik merasiminde genç çift ile Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Eşi Emine Erdoğan ve Özdemir-Canan Bayraktar çifti nikaha gelen tüm davetlilerle tek tek tokalaştı.

Binicilik ve keman tutkusu
Nikah töreninden önce yaklaşık yarım saatlik çiftin hayatını anlatan “Sümeyye ve Selçuk Hatıra Filmi’ adlı yapım barkovizyonda gösterildi. Sümeyye Erdoğan’ın bilinmeyen yönlerinin yer aldığı filmde binicilik yaptığı, kemana karşı büyük bir ilgisi olduğu ve bungee jumping yaptığı ilk kez öğrenildi. Sümeyye Erdoğan’ın eğitim tutkusu, başörtü yasağı yüzünden yurtdışına okumaya gidişi aktarılırken; Selçuk Bayraktar’ın ise havacılık tutkusu barkovizyona yansıdı. Hatıra filminde ayrıca gelin ve damadın yakın akrabaları, arkadaşları, ABD ve İngiltere’deki hoca ve arkadaşlarıyla yapılan röportajlar da yer aldı. Gösterimin ardından Bayraktar ve Erdoğan sarmaşıklarla bezeli kısa bir koridordan geçerek sahneye çıktı.

‘Doğarken ağladı insan, bu son olsun bu son…’
Sümeyye Erdoğan ve Selçuk Bayraktar nikah defterini imzalarken, şarkıları Cem Karaca’nın ‘Doğarken Ağladı İnsan’ şarkısı oldu.

Askere Twitter’dan teşekkür
“En güzel hediyemi aldım”
Selçuk Bayraktar, nikah öncesi Şırnak’taki Jandarma Özel Harekat Timi’nden kendisine gelen fotoğrafı Twitter hesabı üzerinden yayınladı. Bayraktar sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı fotoğrafa ise, “Şırnak’ta operasyon sebebiyle nikaha gelemeyen kahraman kardeşlerim en güzel hediyeyi yollamış” notunu düştü.

‘Koşulsuz sevgi’nin sembolü
Sümeyye Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı köşkünden konvoy eşliğinde sabah 10.25’te Selçuk Bayraktar’ın kullandığı araçla ayrıldı. Gelin arabasında sade bir süslemeye gidilirken, sadece yan aynalara ‘sonsuzluk ve koşulsuz sevgi’ anlamı taşıyan sümbüller takıldı.

Havaalanında düğün yoğunluğu
Sümeyye Erdoğan’ın düğününe katılmak üzere yurt içi ve yurt dışından çok sayıda davetli uçaklarla Atatürk Havalimanı’na geldi. Jetler konukevi önüne park ederken, konuklar düğüne gitmek için havalimanından ayrıldı. Katar’dan da misafirler Boeing 747 tipi uçakla geldi. Uçak konukevi önüne park ederken, misafirler düğüne katılmak üzere havalimanından ayrıldı.

15 Mayıs 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa
15 Mayıs 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 15 Mayıs 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/cumhurbaskani-ndan-nasihat-birbirinizden-gozlerinizi-ayirmayin–945130-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.