Bilgi Üniversitesi’nden Ermeni konferansına yasak!

Bilgi Üniversitesi, Tarih Vakfı ve Los Angeles’taki Kaliforniya Üniversitesi’nin ortak düzenleyeceği açıklanan ‘Ermeni soykırımı: Kavramlar ve Karşılaştırmalı Perspektifler’ başlıklı konferansa Bilgi Üniversitesi yönetimi izin vermedi. Tarih Vakfı ve Kaliforniya Üniversitesi konferans için İstanbul’da yer arıyor.

4 Nisan 2015 Vatan Gazetesi 5. sayfa
4 Nisan 2015 Vatan Gazetesi 5. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Amerika’da bulunan Türkiyeli ve Ermeni akademisyenlerin kurduğu Project 2015 ve DurDe Platformu’nun ‘Yüzüncü Yıl Anma Etkinlikleri’ kapsamında, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Tarih Vakfı ve UCLA Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi) tarafından 26 Nisan 2015’te düzenleneceği açıklanan ‘Ermeni soykırımı: Kavramlar ve Karşılaştırmalı Perspektifler’ başlıklı konferansa Bilgi Üniversitesi yönetiminin izin vermediği ortaya çıktı.

Ünlü tarihçiler geliyor
2005’te Boğaziçi Üniversitesi tarafından yapılması mahkeme kararıyla engellenen ‘İmparatorluğun Son Döneminde Osmanlı Ermenileri: Bilimsel Sorumluluk ve Demokrasi’ konferansına kapılarını açan Bilgi Üniversitesi’nin bu tavrı akademisyenlerce eleştiriliyor. ‘Kavram’, ‘Farkına varma’ ve ‘Anma’ başlıklı üç panelden oluşacak ‘Ermeni soykırımı: Kavramlar ve Karşılaştırmalı Perspektifler’ konferansına Amerika ve Avrupa’daki üniversitelerde görev yapan bir çok önemli tarihçi katılacaktı. Konferansa katılması kesinleşen akademisyenler arasında Yale Üniversitesi’nden Prof. Dr. Jay Winter, Stanford Üniversitesi’nden Prof. Dr. Norman M. Naimark, Sidney Üniversitesi ve Floransa’daki Avrupa Üniversitesi’nden Prof. Dr. Dirk Moses, İngiltere’deki Doğu Anglia Üniversitesi’nden Prof. Dr. Cathie Carmichael, Kaliforniya Üniversitesi’nden Keith Watenpaugh, Utrecht Üniversitesi’nden Uğur Ümit Üngör, Koç Üniversitesi’nden Mehmet Polatel, Michigan Üniversitesi’nden Fatma Müge Göçek, Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi’nden Sebouh Aslanian ve Keith Watenpaugh ile Bilgi Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Doç. Dr. Bülent Bilmez ve Prof. Dr. Ayhan Aktar bulunuyor.

“Sözlü olarak iletildi”
VATAN’ın ulaştığı Bilgi Üniversitesi Tarih Bölümü ve Tarih Vakfı Başkanı Doç. Dr. Bülent Bilmez, “Konferansı Tarih Vakfı, UCLA ve Bilgi Üniversitesi’nden benim olduğum üç kurul düzenliyordu. Bana bir hafta önce dekanımız Prof. Dr. Aydın Uğur sözlü olarak bu konferansın gerçekleşemeyeceğini söyledi. Bunun üzerine bu kararı hangi gerekçeyle kimin verdiğini öğrenmek istedim. Ancak hem dekanımızdan hem de rektörümüz Prof. Dr. Remzi Sanver tarafından daha bir açıklama yapılmadı” dedi.

“UCLA ve Tarih Vakfı yer arıyor”
Doç. Dr. Bülent Bilmez, “Bilgi Üniversitesi ifade özgürlüğüne önem veren, çalışılamayan konuların çalışılabildiği özgür bir üniversitedir. Bu yüzden şaşkınlıktan başka bir şey hissedemiyorum. Başka bir üniversite de olsaydı şaşırmazdım bile.Tarih Vakfı ve UCLA’yi olanlarla ilgili bilgilendirdim. Onlarda etkinliği yapabilmek için istanbul’da bir salon arayışındalar. Bilgi Üniversitesi 10 yıl önce kendisinden bekleneni yapmıştı” diye konuştu.

NOT: Haberin 4 Nisan 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/bilgi-universitesi-ermeni-konferansina-izin-vermedi–768207-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.