Bilgi Üniversitesi’nde Ermeni Soykırımı paneli

Bilgi Üniversitesi, 1915 Olayları’nın 100. yılında ‘100. yılında Ermeni Soykırımı’nı konuşmak’ başlık bir panel düzenliyor. Panele ünlü tarihçiler ve akademisyenler katılacak.

İstanbul Bilgi Üniversitesi
İstanbul Bilgi Üniversitesi

İLKER AKGÜNGÖR 

Geçtiğimiz 26 Nisan’da ‘Ermeni Soykırımı: Kavramlar ve Karşılaştırmalı Perspektifler’ konferansına izin vermediği iddia edilen Bilgi Üniversitesi, bugün Santral İstanbul Kampüsü’nde ‘100. yılında Ermeni Soykırımını konuşmak’ başlıklı bir panel düzenliyor. 1915 Olayları’nın 100. yılında yapılan panele ünlü akademisyenler ve tarihçiler katılacak.

Tartışılan konferans
Geçen ay Bilgi Üniversitesi, University of California Los Angeles (UCLA) ile ABD’deki Ermeni diasporasına ait Project 2015 adlı kuruluş tarafından 26 Nisan 2015’te Bilgi Üniversitesi’nde düzenleneceği duyurulan ve ünlü tarihçilerin katılacağı ‘Ermeni Soykırımı: Kavramlar ve Karşılaştırmalı Perspektifler’ konferansına üniversite yönetimi izin vermediği iddia edilmişti. Üniversite yönetimi ‘”Resmi başvuru yok” derken, konferans heyeti ‘Konferans programını vererek resmi başvuru yaptık” diye cevap vermişti. Tartışılan konferans Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılmıştı.

Ünlü tarihçiler katılıyor
Bilgi Üniversitesi bugün saat 16.20-20.30 arasında yapacağı 2 oturumlu panelde Ermeni soykırımı iddialarını tartışacak. Yrd. Doç. Dr. Murat Paker’in moderatörlüğünde yapılacak panele Prof. Dr. Turgut Tarhanlı, Dr. Ohannes Kılıçdağı, Prof. Dr. Murat Belge, Tarih Vakfı Başkanı Doç. Dr. Bülent Bilmez, Prof. Dr. Ayhan Aktar, Prof. Dr. Arus Yumul gibi isimler konuşmacı olarak katılacak.

‘Ermeni Soykırımı’nı konuşmak’
Panelde, ‘AİHM kararları ışığında geçmişle yüzleşme sorunu’, ‘Ermeni Soykırımı’nı konuşmak: Yerelden genele’, ‘Ermeni Meselesi’ perspektifini aşmak’, ‘Soykırımı inkâr vatanseverliğin bir gereği midir?’,’1915’te tehcire direnen bürokratlar’ gibi konu başlıklarıyla 100 yıl önce yaşananlar ve günümüze olan yansımaları tartışılacak.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.