“Benimle uğraşan bir ekip var”

Dördüncü beraat kararı savcı tarafından temyiz edilen ve Yargıtay’da tekrar yargılanacak olan Pınar Selek, “Bir ekip var benimle uğraşmaya devam ediyor. Bu ekibin kimler olduğunu ortaya çıkarmak bana düşmez. En büyük sıkıntım sevindiğim ya da üzüldüğümde babama ve kardeşime sarılamamak. Hasretle cezalandırılıyorum” dedi.

24 Aralık 2014 Vatan Gazetesi 12. sayfa
24 Aralık 2014 Vatan Gazetesi 12. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

 

Pınar Selek geçtiğimiz hafta 19 Aralık’ta 16 yıl boyunca yargılandığı Mısır Çarşısı patlaması davasında dördüncü kez beraat etti. Ancak hakkında ağırlaştırılmış müebbet isteyen savcılık beraat kararını temyiz etti. Temyizle birlikte Pınar Selek dosyası Yargıtay Genel Ceza Kurulu’na gidecek. Selek hakkındaki son kararı Yargıtay verecek.

 

“Bana yapılan Çin işkencesi”
Beş yıldır yurtdışında yaşayan Pınar Selek VATAN’a konuştu: “Uluslararası sahnede gülünç duruma düşüyorlar. Bir ekip var benimle uğraşmaya devam ediyor. Bu ekibin kimler olduğunu ortaya çıkarmak bana düşmez. Bekleme psikolojisini bir kenara attım. Türkiye’yi çok özledim ama burada çok koşturuyorum. Onların beni üzmesine izin vermiyorum. Yargıtay’dan olumlu bir karar çıkmasını bekliyorum. Bana yapılanlar Çin işkencesi gibi ama artık o sesleri duymuyorum.”

 

“Hasretle cezalandırılıyorum”
Fransa’da yaşayan Selek, en büyük sıkıntısının hasret olduğunu söylüyor: “Beni görmek için Fransa’ya çok gelen oluyor. Bu süreçte dostluklar bağlamında çok güçlü ilişkilerim olduğunu gördüm. Kardeşime, aileme ve arkadaşlarıma davaya hazırlanmak gibi olduğum yükler dışında en büyük sıkıntım hasret çekmek. Babamın ve kardeşim Seyda’nın bu kadar yük taşıması çok zor. Kardeşim benim için avukat oldu. Babam ara ara geliyor. Tezimin savunmasında Fransa’daydı. Beni en çok zorlayan şey istediğim zaman, sevindiğimde, üzüldüğümde babama, kardeşime sarılamamak. Bununla cezalandırılıyorum.”

 

“En çok vapuru özledim”
Selek İstanbul’da en çok vapura binmeyi özlediğini belirtiyor: “Beş yıldır Türkiye’den uzağım. İstanbul’da en çok vapura binmeyi özledim. Gerçi vapurların dış kısmında artık sigara içilmiyormuş ama yine de gözümde tütüyor. İnsanları ve sokakları da çok özledim. İstanbul ne kadar değişirse değişsin ben yine çıkmaz sokaklardaki küçük kahveleri bulurum.”

 

Üniversitede ders veriyor
Pınar Selek geçtiğimiz Mart’ta Strasbourg Üniversitesi’nde ‘Türkiye’deki muhalif hareketlerin birbirleriyle etkileşimi’ konusundaki doktorasını tamamlayarak siyaset bilimi doktoru oldu. Selek kendisine fahri doktora veren Fransa’nın en önemli eğitim kurumlarından biri olan Lyon’daki L’École Normale Supérieure’de ders veriyor: “Üniversitede araştırmalar yapıp, siyasal bilgiler dersi veriyorum. Bunun dışında alternatif ve ekolojik iki dergiye aylık yazılar yazıyorum. Fransa’daki ekolojist ve feminist hareketin içinde aktifim. Ayrıca mahallelerdeki halk eğitim merkezlerinde çocuklara yazı atölyeleri düzenleyip, nasıl bilgi üreteceklerine dair eğitimler veriyorum.”

 

24 Aralık 2014 Vatan Gazetesi 1. sayfa
24 Aralık 2014 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 24 Aralık 2014 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-benimle-ugrasan-bir-ekip-var–710197-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.