Bedelli selfie’si!

Bedelli askerlik başvuruları başladı. 18 bin lirayı yatıran bir çok yükümlü bir günlük askerliğini tamamladıktan sonra askerlik şubesi önünde hatıra olarak selfie çekti.

16 Aralık 2014 Vatan Gazetesi 6. sayfa
16 Aralık 2014 Vatan Gazetesi 6. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

 

Bedelli askerlikle ilgili başvuruların başlamasıyla bir çok kişi bu haktan yararlanabilmek için askerlik şubelerine başvurdu. Dün sabahtan itibaren askerlik şubelerinde yoğunluk yaşanırken, 18 bin liralık ücreti bankaya yatıranlar bir günlük askerliğini tamamlayıp ‘bedelli muafiyeti’ belgesi alarak ‘terhis’ oldu.

 

“Artık evlenebilirim”
İstanbul Halıcıoğlu’ndaki askerlik şubesine gelen bir çok kişi bedelli askerlik işlemlerini burada tamamladı. Müteahhit olan 30 yaşındaki İbrahim Torlak, “Evlenmek için askerliği bitirmeyi bekliyordum. Şimdi artık rahatça evlenebilirim. Bundan sonra işlerimize daha fazla konsantre olabileceğiz. Benim için büyük bir engeli aşmış oldum. Başvuruyu yaptım. Yarın 18 bin lirayı yatırdıktan sonra askerliği tamamlamış olacağım” dedi.

 

“Kafam çok rahat”
Bir şirketin yurtdışı bölümünde çalışan Cem Sipahi (31), “Sabah geldiğimde E-Devletten başvurular çıkmamıştı. Öglen tekrar gelerek başvurumu yaptım. Hemen Ziraat Bankası’na parayı yatırıp bedelli askerlik muafiyet belgemi aldım. Bu yaştan sonra askerlik yapmak çok zor olacaktı. Askerlik iş hayatımda da büyük engeldi. Şimdi perşembe günü yurtdışına çıkarak işlerimi halledeceğim. Artık kafam çok rahat” diye konuştu.

 

“Tek hatıra bu selfie”
Fransa’da yaşayan oğlu için başvuruya gelen Nuriye Çaloğlu ise, “Oğlum için geldim ama benim başvurumu kabul etmediler. Eğer kabul edilseydi 18 bin lirayı hemen yatıracaktım. Şimdi oğlum Fransa’da konsolosluğa başvurarak işlemlerini orada yaptıracak” dedi. Bedelli askerlik muafiyet belgesini aldıktan sonra şubeden çıkan bazı gençler ise bir günlük askerliğin tek hatıra fotoğrafını çekerek askerlik şubesi önünde selfie yaptı. 28 yaşındaki Refik Özeren, “Eşten dosttan borç alarak 18 bin lirayı ödedim. Benim gibi 1 gün askerlik yapan devrelerimle tek hatıra fotoğrafımı da şube önünde selfie yaparak çektim. Bizim askerliğimize dair tek hatıramız bu fotoğraf olacak” diye konuştu.

 

18 liraya bedelli künyesi
Yılbaşına doğru çıkan bedelli askerlik için özel bir yılbaşı hediyesi de tasarlandı. Askerlik yapanların adının, soyadının, doğum yeri ve tarihinin, anne ve baba adının, bağlı bulunduğu birliğin isminin de yazıldığı alüminyumdan bir plaka olan künye levhasına benzer bir tasarım yaratıldı. Ancak bu levha kredi kartı şeklinde tasarlanarak 18 TL’ye satışa sunuldu.

 

Son tarih 13 Şubat
Milli Savunma Bakanlığı (MSB) bedelli askerlik uygulamasına ilişkin açıklama yaptı. Daha önce herhangi bir nedenle bedelli veya dövizli askerlik hizmeti kapsamından çıkarılmış olanlar ile kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce “askerliğe elverişli değildir” raporu alanlardan istekli olanlar da bedelli askerlik hizmetinden yararlanabilecek. Bedelli askerlik uygulamasından henüz fiili askerlik hizmetine başlamamış ve 1 Ocak 1988 tarihinden (bu tarih dahil) önce doğan yükümlülerden, istekli olanların başvurularının geçerli olabilmesi için, 18 bin lira tutarındaki bedeli en geç 13 Şubat 2015 tarihine kadar (bu gün de dahil) Halk Bankasının IBAN No (TL) (TR31 0001 2009 4520 0010 2600 83) Ziraat Bankasının IBAN No (TL) (TR49 0001 0017 4537 7119 4351 38) ve Vakıflar Bankasının IBAN No (TL) (TR28 0001 5001 5800 7302 9593 00) hesap numaralarından birine yatırmış olması ve dekontların askerlik şubelerine teslim etmesi gerekiyor.

 

İlk başvuru internetten
Yükümlüler başvurularını şahsen veya vekaletnamesi olan avukatları aracılığıyla yapabilecek. Ayrıca ilk müracaatlar askerlik şubesine uğramadan doğrudan e-Devlet üzerinden de (www.turkiye.gov.tr) başlatılabilecek. Askerliğe elverişli değildir raporu olanlar ile Kasım 2014 celbinde askere sevk evrakını almış ancak henüz kıtalarına katılmamış olan yükümlülerin bizzat askerlik şubesine veya yurt dışı temsilciliklerine başvurmaları gerekiyor. Askerlik çağına girdikten sonra yaş düzeltmesi yaptıranların işlemleri, düzeltme yaptırmadan önceki yaşlarına göre yürütülecek. 13 Şubat 2015 tarihinden sonra yapılacak başvurular veya ödemeler kabul edilmeyecek.

 

NOT: Haberin 16 Aralık 2014 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buralardan (http://www.gazetevatan.com/bedelli-selfie-si-707343-gundem/ ve http://www.gazetevatan.com/bedelli-askerlige-ilk-basvuru-internetten-707344-gundem/) okunabilir

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.