“Bayrak asmaya çalıştılar”

Irak Türkmen Cephesi lideri Erşat Salihi’nin yeğeni Reşat Salihi, Kerkük’teki olaylı geceyi VATAN’a anlattı: “Peşmerge olduğu ortaya çıkan kişiler binalarımıza Irak Bölgesel Kürt Yönetimi bayrağı asmaya çalıştı ve ateş açtı. Bir binamıza roket bile atıldı. Saldırılar sabaha kadar sürdü. Şimdi az sayıdaki Türkmen asker ile sivil vatandaşlar binalarımızı korumak için nöbet tutuyor.”

20 Eylül 2017 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Önceki gece referandum yanlısı bir grup Iraklı Kürt, Kerkük’teki Türkmen Milliyetçi Hareketi (TMH) ile Irak Türkmen Cephesi (ITC) partilerinin binalarına Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) ait bayrağı asmaya çalıştı ve silahla ateş açtı. Açılan ateşe Türkmen güvenlik güçleri karşılık verince çatışma yaşandı. Çatışmada 1 kişi ölürken iki kişi yaralandı. Türkmen partilerine ait binalarına yönelik saldırılar sabaha kadar sürdü. Saldırılar sırasında olay yerinde bulunan ITC Lideri Erşat Salihi’nin yeğeni Reşat Salihi, Kerkük’te gergin geçen geceyi VATAN’a anlattı.

Türkmenlere ateş açtılar
“Saldırıyı düzenleyen Raid Cabbar, bölgedeki büyük bir Kürt aşiretine mensup. Cabbar ve arkadaşları önceki gece 22.30 civarında üzerinde 25 Eylül’de Barzani’nin yaptırmayı planladığı referandumu boykot eden büyük bir pankart bulunan TMH binasına gelerek IKBY’ye ait bayrakları asmaya çalışıyorlar. TMH’daki arkadaşlar engel olmak için uğraşıyor. Arabasının içindeki Cabbar ve motosikletli arkadaşları engel olmaya çalışanlara ateş açınca TMH binasını koruyan askerler karşılık veriyor. Bu sırada TMH’nın önündeki Türkmen askerlerinin açtığı ateş ile Raid Cabbar ölüyor, yanındaki gruptan bir kişi de yaralanıyor.”

“Sivil değil Peşmerge”
“Ardından ölen Raid Cabbar’ın kardeşi elinde silahla Kerkük’ün merkezinde bizim de içinde bulunduğumuz ITC binasına geldi. Binaya polislerin gözü önünde onlarca kez kurşun sıktı. Ancak içerdeki asker arkadaşlar olaylar tırmanmasın diyerek karşılık vermedi. Bu sırada açılan ateş nedeniyle Türkmen bir askerimiz sağ bacağından yaralandı. Ancak Raid Cabbar’ın ölümü üzerine yapılan incelemede bu kişinin Kürtlerden kurulu peşmerge gücüne kaydolduğu ortaya çıktı. Yani Raid Cabbar aslında sivil değil resmi bir peşmerge.”

“Aşiret silahlandı bekliyor”
“Raid Cabbar’ın mensup olduğu aşiretin tümü silahlanmış Kerkük’teki Türkmenlere saldırı yapmak niyetindeler. Ancak Kürt Asayiş Güçleri’nin şu aşamada aşirete engel olduğunu öğrendik. Saldırıların ardından gece Türkmen parti binalarının önüne her Arap, Türkmen, Süryani gibi bir çok millete mensup güvenlik görevlisinin bulunduğu Kerkük Polisi ve SWAT güçleri geldi.”

Roketli saldırı
“Ayrıca Kürtler Türkmenlerin yoğun olduğu Kerkük’ün Musalla semtinde bulunan Irak Türkmen Cephesi bürosuna roketli saldırı düzenledi. Atılan füze Irak Türkmen Cephesi bürosu yakındaki polis aracını hedef aldı. Yapılan saldırıda araçta bulunan 2 polis yaralanarak hastaneye kaldırıldı.”

“Türkmenler nöbet tutuyor”
“Şu anda Türkmen binalarını koruyan bir grup asker var sadece. Askerlerde de ağır silah bulunmuyor ellerinde sadece kaleşnikof tüfekler var. Yeni bir saldırı olmasın diye parti mensupları ve Türkmen sivil vatandaşlar parti binalarını korumak için yanımızda bekliyorlar. Askerlerin sayısı ise arttırıldı. Ancak asker sayımızın çok az olduğunu söylemeliyiz. Şu anda Kerkük’teki merkez binayı sadece 15 asker koruyor.”

20 Eylül 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 20 Eylül 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-bayrak-asmaya-calistilar–1103657-dunya/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.