Barzani’nin ‘Beyaz bayraklısı’ yakalandı!

Irak Ordusu, Türkmen şehri Tuzhurmatu ve Kerkük’ü kana bulayan Kürt yanlısı terör örgütü ‘Beyaz Bayraklar’a operasyon düzenledi. Tuzhurmatu’daki çatışmalarda bir çok terörist öldürülürken, Barzani’ye yakınlığıyla bilinen örgüt lideri Assi Qawali sağ olarak ele geçirildi.

16 Aralık 2017 Vatan Gazetesi 10. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Irak Ordusu’nun Kürt liderlerin yönetimindeki tartışmalı bölgelere düzenlediği operasyonun ardından ortaya çıkan ‘Beyaz Bayraklar’ adlı terör örgütü özellikle son dönemde Türkmen şehirleri Tuzhurmatu ve Kerkük’ü kana buluyordu. Bölgede son bir haftada en az 14 sivil ile askerin hayatını kaybettiği ve 50’den fazla kişinin yaralandığı saldırıları gerçekleştiren örgüte önceki gün Irak Ordusu ve anti-terör timleri ortak operasyon düzenledi. Tuzhurmatu’daki operasyonda çıkan bir çok terörist ölü ele geçirilirken, Barzani’ye yakınlığıyla bilinen örgüt lideri Assi Qawali’nin sağ yakalandığı bildirildi.

DEAŞ militanlarını silahlandırdı
VATAN’ın edindiği bilgilere göre Kerkük’ün güneyinde, 70 km uzaklıktaki Türkmen şehri Tuzhurmatu’da yaşayan Assi Qawali geçmişte sakin biri olarak tanınıyordu. Ancak sonradan radikal İslamcı El Kaide bağlantılı gruplar ve Avrupa’daki Kürt cihatçıları eğiten Molla Krekar ile bağlantı kurdu. Qawali’nin son dönemde DEAŞ ile yakın ilişkileri olduğu iddia ediliyordu. İddiaya göre Irak Ordusu ile yaşanan gerginlik sonrası Tuzhurmatu ve çevresinde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Lideri Mesud Barzani tarafından kollanan Qawali, kaçan DEAŞ’lıları militanları arasına kattı. Qawali’ye ileri gelen Kürt ailelerden birine mensup olan peşmerge komutanı Binbaşı İslam Zebari de destek verdiklerini sosyal medyadan duyurmuştu.

Barzani göz yumuyordu
Irak’ta bir süredir aralarında Irak Türkmen Cephesi’nin (ITC) de olduğu siyasi parti ve sivil toplum örgütleri, Assi Qawali’nin DEAmilitanlarını silahlandırmasına Barzani’ni göz yumduğunu dile getirerek tepki gösteriyordu. Tepkilere kulak asmayan Qawali ise özellikle Tuzhurmatu ve çevresinde yaşayan Türkmenler ve Araplara yönelik eylemlerine devam ediyordu. Irak güvenlik bürokrasisi, Tuzhurmatu’daki dağlardan şehre havan mermileri ve Katyuşa füzeleriyle saldıran Assi Qawali’yi, 24 kişinin öldüğü bir bombalı saldırı ile Irak Parlamentosu Türkmen Milletvekili Niyazi Mimaroğlu’nun evine havan topuyla yapılan ve 3 kişinin yaralandığı saldırılardan sorumlu tutuyor.

Çocukları taşıyan ambulansa saldırdı
Assi Qawali’nin özellikle son dönemde aralarında Kerkük’ün tanınan iki doktoru ile Arap ve Türkmen bir çok tır ve kamyon şoförünü kaçırdığı bildiriliyordu. Qawali’nin lideri olduğu Beyaz Bayraklar’ın havan mermileri ve Katyuşa füzeleriyle yaptığı son saldırılarda 9 yaşındaki Türkmen ilkokul öğrencisi Zeynel Abidin Remzi ile 3 çocuk babası Türkmen işadamı Kasım Namık Biravcili hayatkaybetti. Qawali liderliğindeki Beyaz Bayraklar terör örgütü geçen hafta aralarında yaralıları Kerkük’teki hastanelere taşıyan ambulanslara da saldırdı. ITC lideri Erşat Salihi, saldaralarında çocukların da bulunduğu 12 yaralının olduğunu ve 6 yaşında bir Türkmen çocuğun hayatını kaybettiğini duyurdu.

NOT: Haberin 16 Aralık 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan () okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.