Balyoz’dan Kardak’a…

Balyoz’da tutuklandı, 3 yıl hapis yattı. Beyninde çıkan yumurta büyüklüğündeki tümörü yendi. 15 Temmuz gecesi Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele birlikte darbeciler tarafından rehin alındı. Tüm bunları atlatıp Güney Görev Grup Komutanı olan Tuğamiral Levent Kerim Uça, önceki gün Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve kuvvet komutanlarıyla Kardak’a gitti. Uça, komutanların kayalıklar önünde verdiği Kardak fotoğrafında yer aldı.

31 Ocak 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve kuvvet komutanlarıyla Kardak kayalıklarına giden Güney Görev Grup Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça’nın hayat hikayesi son yıllarda TSK’da yaşananları özetledi. İşte Tuğamiral Levent Kerim Uça’nın ‘nereden nereye’ dedirten yaşam öyküsü.

2011’de Balyoz’dan tutuklandı
Pakistan’da askeri ateşe olan Deniz Albay Levent Kerim Uça, 2011’de Türkiye’ye döndü. Başarılı bir subay olan Uça, Deniz Harp Okulu Alay Komutanı olarak okulun başına getirildi. Ancak göreve başlayamadan 22 Ağustos 2011’de bugün FETÖ’nün kumpası olduğu ortaya çıkan Balyoz Davası kapsamında ‘darbeye teşebbüs’ suçundan tutuklandı.

Beyninde tümör çıktı
Tutuklanmasından dört ay sonra rahatsızlandı. Doktorlar kafatasının içinde yumurta büyüklüğünde (4.5 cm yüksekliğinde ve 5.5 cm genişliğinde) tümör tespit etti. Buna rağmen kaldığı Maltepe Askeri Cezaevi’nden tahliye edilmeyen Levent Kerim Uça, felç ve kör olmayı göze alarak tümörün alınması için Şubat 2012’de 5 saat boyunca ameliyat oldu. Tahliye edilmediği için ameliyatı GATA’da tutuklu olarak yapıldı. Doktorların raporları ve yüksek oranda felç geçirme riskine rağmen Adli Tıp’ın ‘cezaevinde kalabilir’ raporu yüzünden ameliyattan sonra tahliye edilmedi. Cezaevine dönen Uça’nın beynindeki sinir uçları steril bir ortamda bulunmadığı için mikrop kaparak zarar gördü.

Üç yıl hapis yattı
Hasta olarak cezaevinde kalan Uça, Balyoz Davası’ndan 13 yıl 4 ay hapis cezası aldı. 17-25 Aralık sürecinin ardından Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali yaşandığına yönelik kararıyla 3 yıl cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edildi. Yargıtay’da yapılan yargılamada ise beraat etti. Geçirdiği ağır hastalık nedeniyle malulen emekli olması beklenen Uça, hastalığı yenerek tekrar görevine geri döndü.

Darbeciler rehin aldı
Yaşayacakları bu kadarla sınırlı değildi. 15 Temmuz gecesi darbe yapmaya çalışan FETÖ/PDY mensubu askerlere direndi ama kendisi gibi İzmir Askeri Casusluk Davası’nda tutuklanıp serbest bırakılan Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele’yle birlikte rehin alındı. Darbe girişimi gecesi TCG Yavuz fırkateyninde tutulan Komodor Albay Uça ve Oramiral Kösele ertesi gün serbest kalarak Gölcük’e çıktı.

Hastalığı da yendi kumpası da
Hem beyin tümörünü hem de kendisine kurulan kumpası yenen darbeden kurtulan Albay Levent Kerim Uça’nın rütbesi geçtiğimiz YAŞ’ta Tuğamiralliğe yükseltildi. Tüm bu zorlukları atlatan Tuğamiral Uça, FETÖ mensubu olduğu gerekçesiyle tutuklanan Tuğamiral Nazmi Ekici’nin yerine Güney Görev Grup Komutanı olarak Marmaris Aksaz’daki deniz üssüne atandı. Emrinde fırkateynler, karakol gemileri, denizaltılar ve hücumbotlar bulunan Tuğamiral Uça şimdi bir çok savaş gemisine komuta ederek Türkiye’nin bölgedeki kıyılarını koruyor.

Komutanlarla poz verdi
Tuğamiral Levent Kerim Uça dün, 21 yıl önce Türkiye ile Yunanistan’ı savaşın eşiğine getiren Kardak kayalıklarına giden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu ve 15 Temmuz’da birlikte rehin alındığı Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele’yle aynı gemiye bindi. Tuğamiral Levent Kerim Uça yaşadığı onca badirenin üstesinden gelerek önceki gün Kılıç sınıfı hücumbot TCG Meltem’de Kardak kayalıkları önünde komutanların çektirdiği fotoğrafta yer aldı.

‘Ege’de krizle’ suçlanmıştı
2011’de tutuklanan Levent Kerim Uça, Balyoz Darbe Planının hayata geçirilmesi için gereken ortam şekillendirmesini sağlamak üzere, Havacı unsurların Oraj ve Denizci unsurların Suga isimli harekât planları hazırladıkları, bu planlar vasıtasıyla Ege’de Yunanistan ile gerginlik çıkartılıp, bu durumun yürütme organı üzerinde çekilmeye yönelik baskı aracı olarak kullanılacağı iddiasıyla Koramiral Can Erenoğlu, Kurmay Albay Murat Saka, cezaevinde hayatını kaybeden Kurmay Albay Murat Özenalp, Kurmay Albay Önder Çelebi, Albay Ali Göznek, Kurmay Albay Enver Aksoy, Kurmay Albay Mehmet Cem Okyay ile birlikte suçlanmıştı.

31 Ocak 2017 Vatan Gazetesi 11. sayfa

NOT: Haberin 31 Ocak 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/balyoz-dan-kardak-a-1033760-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.