Bağdat-Erbil ateşkesi uzattı

Musul’da Irak ordusu ve peşmerge yönetiminin buluşmasında ateşkesin görüşmeler sonlanıncaya kadar uzatıldığı iddia edildi. Bağdat ile Erbil arasındaki krizin barışçıl yollarla çözülmeye çalıştığı ifade ediliyor.

30 Ekim 2017 Vatan Gazetesi 13. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Irak ordusu ile peşmerge arasındaki çatışmalarda ABD’nin girişimiyle kısa süreli ateşkes ilan edildi. Ancak peşmergenin 2003 sınırlarına çekilmesini isteyen ve Türkiye ile Suriye’ye açılan sınır kapılarının kontrolünü almakta kararlı olan Irak ordusu peşmergenin bölgeden çekilmesini bekliyor. Çatışmaların yoğunlaştığı Dohuk’un batısındaki Faysh Habur sınırına yakın noklarda konuşlanan Irak ordu birliklerinin teyakkuz halinde olduğu öğrenildi.

Silah ve mühimmat sevkiyatı
Bölgenin yakınındaki Zummar ve Mahmur kasabalarının ise Irak ordu güçlerinin kontrolü altında olduğu ifade ediliyor. Irak ordusunun ise Musul’un kuzeyinde bulunan bu bölgelere önceki geceden beri silah ve mühimmat sevkiyatı yaptığı bildiriliyor. Irak ordusunun askeri konvoylarının bölgede hareketlilik içerisinde olduğu vurgulanıyor. Ayrıca zırhlı birliklerinde bu bölgeye kaydırıldığı belirtiliyor.

Musul’da görüşüyorlar
Öte yandan Irak ordusu ile peşmerge gücünün yöneticileri gelinen durumu ve anlaşma yollarını aramak için önceki gün Musul’daki Başkanlık Sarayı’nda bir araya geldi. Buluşmaya Irak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Osman Ganimi ve kurmayları ile İçişleri Bakanı ve Peşmerge Bakanlığı’nı vekaleten yürüten Kerim Şengali, Peşmerge Güçleri 70 Birlikleri Komutanı Cafer Şeyh Mustafa ve peşmerge komutanları katıldı. Irak televizyonu Orgeneral Ganimi’nin peşmergenin tüm tartışmalı bölgelerden çekilmesini ve sınır kapılarını Bağdat yönetimine devretmesini istediğini duyurdu. Görüşmeler öncesinde Osman Ganimi’nin, “Peşmerge, 2003 öncesi sınırlarına çekilmeli” dediği belirtiliyor.

Barışçıl çözüm masada
Gelen ilk bilgilere göre tarafların görüşmeler sonlanıncaya kadar ateşkesin devam etmesi konusunda anlaştığı iddia ediliyor. Yerel kaynaklar Cumartesi günü yapılan toplantılarda Bağdat ile Erbil arasındaki krizin çözüme yakın olduğunu bildiriyor. Görüşmelerde tartışmalı alanların yönetimi konusundaki barışçıl bir anlaşmanın masada olduğu vurgulanıyor. Anlaşma uyarınca bazı ilçelerde eş yönetim uygulanması ve bazı bölgelerin de çatışmadan Irak ordusuna teslim edilmesinin müzakere edildiği belirtiliyor.

NOT: Haberin 30 Ekim 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/bagdat-erbil-ateskesi-uzatti-1114334-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.