Babasının mahpusluğunu poster yaptı!

Balyoz’un tek sivil tutuklusu olan Faruk Yarman’ın sanatçı kızı Kibele Yarman, babasının hapiste kaldığı 26 ay içinde yaşadıklarını ‘Babamı görmek’ isimli bir infografik haline getirerek sergiliyor.

5 Nisan 2016 Vatan Gazetesi 14. sayfa
5 Nisan 2016 Vatan Gazetesi 14. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Balyoz davasının tek sivil tutuklusu olarak Silivri Cezaevi’nde 26 ay kalan Faruk Yarman’ın 27 yaşındaki sanatçı kızı Kibele Yarman, babasına gidip gelirken yaşadıklarını ‘Babamı görmek’ adlı bir infografik haline getirdi. 2011 Ağustos’unda HAVELSAN’ın Genel Müdürüyken tutuklanan Faruk Yarman, 2013’te Yargıtay kararıyla beraat ederek serbest kaldı.

“TV’de göründüğü gibi basit değil”
O dönem 22 yaşında olan Kibele Yarman babasının Silivri’de geçirdiği dönemde okulda kaçırdığı dersler dahil her şeyi not etti. Yarman, “Bu infografik, genç bir kızın politik bir davada tutuklandığı için 26 ayını hapiste geçirmek zorunda kalan babasını görmek için yaptıklarının görsel bir kaydı. Bu tür davaların insan odaklı bakıldığında nasıl göründüğünü anlatmaya çalıştım. Televizyonda göründüğü gibi ‘Silivri’ye girdi, Silivri’den çıktı’ gibi basit değil hiçbir şey. Bu giriş çıkışların etrafında dönen binlerce gezegen var” dedi.

“Silivri insanlığa çok uzak”
Babasının hapisliği yüzünden New York School of Visual and Art’taki eğitimini iki yıl erteleyen Kibele Yarman, “Silivri Cezaevi fikren de mesafe olarak da insanlığa çok uzak. Cezaevine gitmesi çok uzun sürüyor. Dönmesi daha da uzun sürüyor. Ben hala dönebildim mi ondan da emin değilim” diye konuştu.

“Sadece 4 dakika görebiliyordum”
İnfografiği İngilizce olarak ABD’de de sergileyen Yarman, “Haritada Türkiye’nin yerini gösteremeyecek insanlar infografiğimin hikayesini öğrendikten sonra bana Türkiye’de yaşanan bu ve benzer pek çok konuyu anlattırıyor. Babamın 26 aylık haksız tutukluluğuyla ilgili hislerimi en iyi özetleyen şey, babamla ortalama bir cezaevi görüşünde geçirdiğim süreyle (4 dakika) Silivri’ye araba kullanırken geçen toplam sürenin (yaklaşık 11 bin 220 dakika) arasındaki farktı” dedi.

“Kızım nelere katlanmış”
Faruk Yarman yaşadıklarını ve kızının işini kısaca şöyle anlattı: “İki yıl süren tazminat davası sonunda mahkeme ‘maddi-manevi kaybın toplam 700 bin lira’ eder dedi. Mahkemenin takdiri böyle; bizde adalet buymuş diyerek itiraz bile etmedim. Babası tutuklandığı için yurtdışı öğrenimini iki yıl erteleyen kızım bir evladın babasız kalıp, babaya sahip çıkışının bedelini sanatla böyle ifade etmiş. Hayatlarından yanılan adalet eliyle alınan yıllarda bakın nelere katlanmış.”

Silivri’de geçen zaman
Silivri yolunda geçen süre: 11 bin 200 dakika
Kibele Yarman’ın bir görüşte babasını gördüğü süre: 4 dakika
Kötü hava koşulları yüzünden Silivri’de otelde kalınan süre: 1152 dakika
Uçakta geçen süre: 3 bin 240 dakika
Güvenlik aramalarında geçen süre: 6 bin 336 dakika
X-Ray’den geçiş: 1584 kez
Okulda kaçırılan derslerin süresi: 2 bin 120 dakika

NOT: Haberin 5 Nisan 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan halini buradan (http://www.gazetevatan.com/babasinin-mahpuslugunu-poster-yapti–931581-gundem/) okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.