Mucize bebek Azra 7 yaşında: Hayata dönüşünü internette ilk kez seyretti!

2011’deki Van depreminden 14 günlük bir bebekken kurtarılarak depremin sembolü olan Azra Bebek 7’nci doğumgününü kutladı. İlkokul 2’nci sınıfa giden Azra Karaduman, ailesi ve tüm hasta çocukları iyileştirebilmek için doktor olma hayaliyle okuyor. Azra Karaduman, enkazdan çıkarıldığı anları ilk kez geçtiğimiz günlerde izledi.

28 Ekim 2018 Vatan Gazetesi 8. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türkiye bundan 7 yıl önce Van’da Cumhuriyet tarihinin en büyük depremlerinden birini yaşadı. 601 kişinin hayatını kaybettiği 6.7 büyüklüğündeki depremin sembollerinden biri olan enkaz altında bekleyen ve çıkarıldıktan sonra hayatını kaybeden 13 yaşındaki Yunus Geray olmuştu. Türkiye’ye umut veren ses ise prematüre doğan ve daha 14 günlükken enkaz altından çıkarılan ‘Azra Bebeğin’ hıçkırıkları oldu.

Annesinin sütü ve tükürüğüyle hayata tutundu
Daha iyi bakılması için çocuk doktoru olan dedesi Ahmet Karaduman’n yanına gelen Azra’nın babası Sinan Karaduman depremde hayatını kaybetti. İlk anda kolonların patlamasıyla dışarı savrulan Azra’nın dedesi, enkaz altından çıkarılan annesi Semiha ve babaannesi Gülsade Karaduman ise hayatta kaldı. Mucize bebek enkaz altında önce annesinin emzirdiği süt, annesinin sütünün bitmesinin ardından tükürükle beslenerek 47 saat hayata tutundu. İşte o Azra Bebek büyüdü ve ilkokul 2’nci sınıfa giden başarılı bir öğrenci oldu.

“Doktor olmak istiyor”
Geçtiğimiz günlerde 7 yaşını bitirerek doğum gününü kutlayan Azra Karaduman, yine sevdiği herkesi ve tüm hasta çocukları iyileştirebilmek için tıpkı dedesi gibi doktor olmayı diledi. VATAN’ın ulaştığı Azra’nın dedesi Ahmet Karaduman şöyle konuştu: “Azra geçen yıl çekingendi ama bu yıl 2’nci sınıfta daha iyi. Derslerinde de oldukça başarılı. Hala doktor olma hevesi sürüyor. Babaannesinin bir kardeşi var. Zaman zaman şikayetleri olan büyük dayısına devamlı, ‘Dayı biraz daha bekle. Ben büyüyüp doktor olunca hem seni hem de hasta çocukları tedavi edip iyileştireceğim’ dedi.

“Kurtarılışını ilk kez izledi”
Azra Karaduman, mucize kurtuluşunun videosunu da geçtiğimiz günlerde ilk kez izlemiş: “Biz Azra’ya hala depremden bahsetmiyoruz. Ancak geçtiğimiz günlerde babasının mezarına ziyarete gittiğimizde bana ‘Dede hem babama dua ettim hem de üzerindeki çimler kurumasın diye dua ettim’ dedi. Kendisinin depremden kurtarıldığını da biliyor artık. Bizim başka bir büyük torun bizden habersiz internette kurtarılışını izletmiş. Hatta, ‘Ben Erciş’e gidip, doğduğum yerleri görmek istiyorum’ dedi. Biz bahsetmesek bile artık kendi yaşananları biliyor. Okul arkadaşları bilmiyor ama benim 14 torunum var. Torunların yaşı büyük olanları anlatıyor.”

“Tüm aile üstüne titriyor”
Dedesi Ahmet Karaduman, tüm ailenin depremde babasını kaybeden Azra’nın üzerine titrediğini söylüyor: “Çocuk doktorluğu biraz yorucu olduğu için bıraktım. Artık iş yeri hekimliği yapıyorum. Annesi de İl Özel İdaresi’nde çalışıyor. Azra atlattığı tüm zorluklara rağmen sapasağlam. Hiçbir sağlık problemi yok. Ayrıca halaları, amcası, kuzenleri yani tüm aile babasının yokluğunu hissettirmemek için üstüne titriyor. Gelinim ve eşimin depremle ilgili psikolojik sorunları vardı. En ufak bir sarsıntıda çok kötü oluyorlardı. Depremden sonra giderek uzun bir süre yanlarında kaldım. Psikolojileri düzeldikten sonra 2012’nin sonunda Sivas’a döndük. Psikolog bir arkadaşım da izlediğimiz yolun çok iyi olduğunu, deprem travmasını atlatamayıp anti-depresanlarla yaşayan bir çok insan olduğunu söyledi. Allah’a şükür şimdi bizimkilerin durumu çok iyi.”

“Annesini teselli ediyor”
Azra Karaduman, enkaz altında birlikte kaldığı annesinin de en yakın arkadaşlarından biri olmuş: “Azra yaşından beklenmeyecek davranışları olan çok olgun bir çocuk. Annesinin de en yakın arkadaşı gibi. Çoğu zaman annesine yoldaşlık edip, moralini düzeltir. Annesinin bir arabası var. Geçtiğimiz günlerde ufak bir kaza geçirmişti. Kaza yüzünden morali oldukça bozuktu. Bir baktım Azra annesini çekmiş teselli ediyor. Bu davranışları bizi çok mutlu ediyor.”

604 kişi hayatını kaybetti
Van, 23 Ekim 2011’de adeta kâbusu yaşadı. Merkez üssü Tabanlı köyü olan 7.2 büyüklüğündeki 26 saniye süren depremde 604 vatandaş hayatını kaybetti. Enkaz altından çıkarılan 4 bin 152 kişi yaralandı. Yaşanan yıkıcı deprem 2 bin 262 enkaz oluşmasına neden oldu. Bir süre sonra evlerinde giren depremzedeler, 17 gün sonra 9 Kasım 2011’de bayram sevinci ile teselli bulmaya çalışırken 5,6 büyüklüğündeki ikinci depremle bir kez daha sarsıldı. Bu depremde de 40 kişi yaşamını yitirdi.

28 Ekim 2018 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 28 Ekim 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/hayata-donusunu-internette-seyretti–1213522-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.