Aygün’ü kaçırtan PKK’lı ölü ele geçirildi

PKK’nın Lice Bölge Sorumlusu Nevzat Gündüz, yanındaki 6 teröristle birlikte Lice’de ölü ele geçirildi. Başına 1.5 milyon lira ödül konulan Nevzat Gündüz, İçişleri Bakanlığı’nın en çok aranan teröristler için hazırladığı ‘Mavi Liste’de bulunuyordu. Gündüz, 2012’de CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün kaçırılması talimatını veren isimdi.

26 Kasım 2016 Vatan Gazetesi 12. sayfa
26 Kasım 2016 Vatan Gazetesi 12. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde terör örgütü PKK’ya yönelik devam eden operasyonlarda örgütün bölge sorumlusu olan Nevzat Gündüz’ün yaşanan çatışmada ölü olarak ele geçirildiği ortaya çıktı. Edinilen bilgiye göre örgütün Lice’deki en yetkili olan 43 yaşındaki Nevzat Gündüz ile birlikte 6 terörist daha hava harekatı ve sonrasında düzenlenen arama/tarama faaliyeti sırasında çıkan çatışmada etkisiz hale getirildi.

Lice kırsalında görüldü
Önceki gün alınan anlık istihbaratın değerlendirilmesi sonucu sabah saat 07.00 sularında Nevzat Gündüz ve beraberindeki teröristlerin görüldüğü Lice Dibek Köyü kırsalına Türk Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçaklarıyla hava harekâtı düzenlendi. Bölgede tespit edilen silah mevzileri ve barınaklar imha edildi. Hava harekatında 6, ardından komandoların yaptığı operasyonda çıkan çatışmada ise bir terörist daha etkisiz hale getirildi. Operasyonda 4 tane AK-47 Kalaşnikof tüfek, bir tabanca, 3 el bombası, 16 bin 720 adet Kalaşnikof mermisi ve 65 tane RPG-7 roketi ele geçirildi.

Mavi listeydi
Diyarbakır nüfusuna kayıtlı, 1973 doğumlu olan Nevzat Gündüz, PKK’nın sözde Lice Sorumlusu olarak aranıyordu. İçişleri Bakanlığı ‘Azat Farkin’ kod adını kullanan Nevzat Gündüz’ü en çok aranan teröristler arasında gösteriyordu. Mavi listede yer alan Nevzat Gündüz’ün başına 1.5 milyon lira ödül konulmuştu. Nevzat Gündüz’ün bölgede güvenlik güçlerine karşı yapılan bir çok saldırının emrini verdiği belirtiliyor.

Roketler Taburu arıyordu
Nevzat Gündüz, Diyarbakır’ın Lice ile Bingöl’ün Genç ilçeleri arasında kalan Tapantepe ve Abalı Askeri Üs bölgelerine 24 Ağustos’ta düzenlenen 5 askerin şehit olduğu, 7 askerin yaralandığı saldırının emrini veren kişiydi. Saldırının yapıldığı 2 askeri üs bölgesinin civarında operasyon başlatılarak ‘Roketler’ adı verilen Jandarma Özel Harekât Tabur Komutanlığı’na bağlı keskin nişancı, astsubay ve uzman çavuşlardan oluşan özel birlik bölgeye helikopterle indirildi. Roketler Taburu saldırıyı planlayan örgütün Diyarbakır bölge sorumluları ‘Eylül Amed’ kod adlı Murat Üçer, ‘Numan Batman’ kod adlı Hejar Çelik ile ‘Azat Farkin’ kod adlı Nevzat Gündüz’ün de aralarında bulunduğu terörist grubu arıyordu.

Sabıkası kabarık
2012’de PKK’nın sözde Erzurum Sorumlusu olan Nevzat Gündüz, bir çok saldırıyla birlikte, CHP Milletvekili Hüseyin Aygün’ün kaçırılması talimatını veren isimdi. Gündüz’ün 2013’te 200 kg. güçlendirilmiş patlayıcıyla Bingöl’de yakalanan Suriye istihbaratıyla bağlantılı iki bombalı aracın hazırlanması emrini verdiği de biliniyordu. Nevzat Gündüz’ün Gündüz’ün terör örgütü üst yönetiminin beklentilerini karşılamada zayıf kalması, bölgedeki teröristler arasında yaşanan anlaşmazlıklar gibi sebeplerle yerine İsa Teres gönderildi. PKK’lı İsa Teres de geçtiğimiz günlerde Tunceli’de düzenlenen operasyonda ölü olarak ele geçirildi.

NOT: Haberin 26 Kasım 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/aygun-u-kacirtan-pkk-li-olduruldu-1011113-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.