Aya Yorgi’de ilk ayin!

Tarihi 9. yüzyıla dayanan Edirnekapı’daki Aya Yorgi Rum Kilisesi’nin 2014’te başlayan restorasyonu tamamlandı. Üç yıldır kapalı olan kilise, Pazar günü Fener Rum Patriği Bartholomeos’un yöneteceği ayinle ibadete açılacak.

18 Kasım 2017 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

İstanbul’un en eski kiliseleri arasında yer alan ve 9. yüzyıla kadar tarihlenen Edirnekapı’daki Aya Yorgi Rum Kilisesi yarın açılıyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün (VGM) yaklaşık 4 milyon liraya tamamladığı 3 yıllık kapsamlı restorasyon çalışması tamamlandı. Kilisenin açılış törenine Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, İstanbul Valisi Vasip Şahin ile Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem’in yanı sıra Fener Rum Patriği Bartholomeos’un katılması bekleniyor. Kilisenin ibadete açılması ise Patrik Bartholomeos’un yöneteceği Pazar ayiniyle olacak.

Müzik enstitüsü kurulacak
Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün mazbut vakıflar statüsündeki tarihi kiliseyi restore ederek yeniden açması Rum cemaatinde memnunlukla karşılandı. Kilisenin mülkiyet ve kontrolü VGM bünyesinde olacak. Din adamlarının seçimi ve görevlendirilmesini ise Rum cemaati yapacak. Fener Rum Patrikhanesi kilise için şimdilik bir din adamı görevlendirdi. Kilise bünyesinde küçük bir papaz evi ile okul binası da bulunuyor. Restorasyona dahil edilen okul binasını müzik çalışmalarının yapıldığı bir enstitü olacak. Rum cemaati tarafından 1953’de kurulan ve kilise müziği üzerine de çalışmalar yapan Beyoğlu Musiki Sevenler Derneği okul binasına şube açacak.

Kapsamlı restorasyon
Kilisenin restorasyon projesi 2010’da hazırlandı. Vakıflar Genel Müdürlüğü, kilisenin rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerini tamamladı. İstanbul 4 Numaralı Koruma Kurulu Müdürlüğü’nce onaylandıktan sonra restorasyon 2014’te başladı. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün kapsamlı restorasyonu sayesinde yenilenen kilisenin yanı sıra projeye okul binası, papaz evi, bekçi evi, çan kulesi ve çeşmesi de dahil edildi.

Mihrimah Sultan Camisi ile karşılıklı
Edirnekapı’daki Aya Yorgi kilisesinin pek güvenilir olmayan bazı kaynaklarda Bizans İmparatoru V.Konstantinos tarafından (741-775) arasında inşa edildiği ileri sürülür. Ancak kilisenin varlığı 9 yüzyıldan sonra kesin olarak bilinir. 1556’da Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan adına inşa edilecek cami için yıkılan kilise, caminin karşısında bulunan günümüzdeki yerinde yeniden inşa edilir. Aziz Martir Yeoryios’a ithaf edilmiş olan kilise, kitabelerine göre 1726’da da restore edildi. 1836’da ise Mimar Hacı Nikolaos nezaretinde yeniden inşa edildi. Kilise son olarak 1991’de patrikhane tarafından tamirattan geçirilmişti.

NOT: Haberin 18 kasım 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/aya-yorgi-de-ilk-ayin–1119685-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.