ATAK için ‘gören göz’ geliyor

ATAK T-129 taarruz helikopterleri için geliştirilen Milimetre Dalga Radarı (MİLDAR) çalışmalarında sona gelindi. Testler sırasında 28 km’ye kadar menzil tespiti yapan MİLDAR sayesinde ATAK’ın saldırı ve savunma gücü artacak.

mildar-07

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

ATAK T-129 taarruz helikopterlerinin arama/takip ve atış yeteneklerini artırması amacıyla geliştirdiği ‘Milimetre Dalga Radarı’ (MİLDAR) atış kontrol radarında önemli bir eşik geçildi. Projeyi yürüten Meteksan Savunma, tamamen milli olarak geliştirilen MİLDAR atış kontrol radarının ATAK Helikopteri’ne entegrasyonuna yönelik çalışmalarda sona gelindiğini duyurdu. İlk teslimatın 2017’de yapılması planlanıyor. MİLDAR sistemi, keşif-gözetleme, atış kontrol ve izleme radarı, füze arayıcı başlığı ve yakın koruma silah sistemi sensörü olarak kullanılacak.

Takılacağı yer görüşülüyor
ATK T-129 helikopterlerinin saldırı ve savunma gücünü arttıracak MİLDAR yapılan çalışmalarda ve testlerde helikopterin kanat altına entegre edildi. Ancak radarın yeri henüz kesinleşmedi. SSM ile Meteksan arasında yapılan görüşmelerde alınacak karara göre MİLDAR, envantere girerken helikopterlerin ya rotorunun üzerine ya da kanat altına entegre edilecek.

28 km’den tespit
SSM, ATAK helikopteri ve diğer taarruz helikopterlerinde kullanılacak atış kontrol sistemi için 2.5 km menzili ile gerçek zamanlı olarak arazi profili çıkarma yeteneğine sahip olmasını istemişti. MİLDAR buna oldukça yüksek bir karşılık verdi. MİLDAR testlerde 28 kilometre menzile kadar hedef tespiti yaptı. Sistemin etkili menzilinin 12 km olacağı öğrenildi.

mildar-0a

Apache’nin radarından güçlü
Bu menzil benzer bir sistem olan ABD yapımı Apache taarruz helikopterlerinde kullanılan Longbow radarında 8 ile 12 km arasında değişiyor. Apache helikopterlerinde yer alan Longbow radarı silah sistemleri ile entegre edildiğinde helikopterin saldırı gücü 4 kat, savunma yeteneği ise 7 kat arttığı saha testlerinde tespit edilmişti.

Olumsuz koşullarda gören göz olacak
MİLDAR ile ATAK helikopterleri, hedef tespit ve takip fonksiyonu ile arazi profili oluşturma özelliğine sahip olacak. Radar aynı anda birçok hedefi takip edecek. Kötü hava ve zorlu arazi koşullarında pilota seyrüsefer desteği amacıyla arazi yükseklik bilgisi verecek. Milimetrik analiz yeteneği sayesinde yüksek çözünürlüklü görüntü de sağlayacak. Özellikle elektro optik sistemlerin yetersiz kaldığı durumlarda hava taşıtlarının gören gözü olacak. Geniş alanda hızlı takip yeteneğine sahip MİLDAR, bu bilgiyi silah sistemine aktararak her koşulda etkin güce aracılık edecek.

 

mildar-08

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.