Anne kızına ikinci kez can verdi!

Doğumundan iki gün sonra karaciğer yetmezliği nedeniyle bir çocuğunu kaybeden 32 yaşındaki Sevim Şenel, iki yıl sonra dünyaya getirdiği kızı Rabia’da da aynı hastalık çıkınca karaciğerini vererek kızının hayatını kurtardı.

9 Kasım 2015 Vatan Gazetesi 4. sayfa
9 Kasım 2015 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Bir çocuğunu fark edemedikleri için iki günlükken karaciğer yetmezliğinden kaybeden Sevim Şenel (32) geçen yıl dünyaya gelen kızını kendi karaciğerini vererek kurtardı. Geçen yıl doğan Rabia bebekte de benzer problemler görülünce aile, bebeği metabolizma hastalıklarının fark edilmesi için doktor kontrolünde tuttu. Metabolizma bozukluğuna nedeniyle oluşan amonyak yüksekliğine bağlı karaciğer yetmezliği tespit edilen Rabia Bebek kan değerleri çok yüksek olduğu için komaya girdi. Doktorlar Rabia’yı cihaza bağlı yaşattı. Kan değerlerinin normale dönmesi için Türkiye’de bulunmayan bir ilaç gerekiyordu. Aile Avrupa’daki yakınlarına ilacı da getirtti. Kısa sürede etkisini gösteren ilaç Rabia’nın kan değerlerini normal düzeylere düşürdü.

Nakil için kilo aldı
Minik Rabia’nın tek kurtuluşunun karaciğer nakliydi. Ancak nakil için kilo alması gerekiyordu. Rabia bir yaşına gelene kadar hastanede yaşadı. Nakil için yeterli kiloya gelen ve 1 yaşına giren Rabia’nın annesinin karaciğeri kızıyla uyumlu çıkınca geçtiğimiz hafta Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Koray Acarlı ve ekibi tarafından anne Sevim Şenel’in karaciğerinden alınan bir parça başarıyla minik Rabia’ya nakledildi.

“Kızıma tüm organlarım feda”
Sevim Şenel ““İlk iki çocuğumda buna benzer bir hastalık yaşamadık. Ancak üçüncü çocuğumuzda bu hastalık ortaya çıktı. Hastalık hakkında bilgimiz olmadığı için ilk çocuğumuzu kaybettik. Bu hastalığın bebek doğduktan 24 saat sonra ortaya çıktığını öğrendiğimiz için Rabia doğduktan sonra eve götürmedik, doktor kontrolünde tuttuk. Hastalık 24 saat sonra ortaya çıktı. Doktorlar anında müdahale etmesine rağmen Rabia’nın kan değerleri yükseldi. Günlerce makinaya bağlı komada yaşadı. Nakil için büyümesini bekledik. Kızıma karaciğerimi vererek diğer çocuğum gibi kaybetmemenin sevincini yaşıyorum. Şuanda çok iyiyiz. Kızıma gerekirse tüm organlarımı veririm onu kaybetmeğe dayanamam. Tüm insanları organ bağışında bulunmaya davet ediyorum. Çünkü bir insana yeniden hayat vermekten büyük bir sevap yoktur” dedi.

“Yeterli sayıda organ bağışı olmuyor”
Nakli yapan Prof. Dr. Koray Acarlı ise “Doğuştan gelen karaciğer yetmezliğine sebep olan bir çok hastalık bulunmaktadır. Bu hastalıkların sebebi anne ve babadaki hastalıklı genlerin bir araya gelmesi ile çocukta oluşur. Rabia’da da Amonyak yüksekliği ile seyreden karaciğer yetmezliği gelişmişti. Bunun tek çaresi yeni bir karaciğer nakliydi. Gönüllü olan annesinin karaciğerinden aldığımız bir parçayı başarılı bir şekilde naklettik. Türkiye’de yeterli bir organ bağışı olmadığı için canlıdan yapmak zorunda kalıyoruz. İnsanların bir gün bir yakınlarının da bir organa ihtiyacı olabileceğini düşünerek bağışta bulunması gerekir” diye konuştu.

NOT: Haberin 9 Kasım 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/anne-kizina-ikinci-cani-verdi–882204-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.