Anadolu liselerinde 466 boş yer

Lise nakillerinin ikinci döneminde yer değiştirmeler nedeniyle Anadolu liselerinde boş kontenjanlar açıldı. İstanbul, Ankara ve İzmir’deki Anadolu liselerinde toplam 466 öğrencilik boş yer var. İstanbul’da en çok boş kontenjan İmam Hatip liselerinde bulunurken, Ankara ve İzmir’de Mesleki ve Teknik liseler boş kaldı.

2 Eylül 2015 Vatan Gazetesi 6. sayfa
2 Eylül 2015 Vatan Gazetesi 6. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Liselere nakil uygulamasının ikinci dönemin sonlamasıyla birlikte Türkiye genelinde 200 binden fazla boş kontenjan olduğu tahmin ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığı dün yeni nakil tercihi için boşalan kontenjanları açıkladı. İkinci dönemin sonlanmasının ardından en çok boş kontenjan yine İmam Hatip Anadolu liseleri ile Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinde bulunuyor. Öğrencilerin daha üst tercihlerindeki okullara yerleşmesi sonucu İstanbul, Ankara ve İzmir’deki Anadolu liselerinde toplam 466 öğrencilik boş kontenjan açıldı. Üç büyükşehirde toplam boş kontenjan 31 bin 75 olurken, geçtiğimiz hafta açıkta kalan öğrencilerden sadece 1.146’sı liselere yerleşti.

Fen liselerinde 2 boş yer
İstanbul’da toplam 181 bin kontenjanın 13 bin 622’si hala boş. Fen ve Sosyal Bilimler liselerinde sadece Kadıköy ve Şile’de toplam 2 kişilik boş kontenjan bulunuyor. Anadolu liselerindeki 77 kişilik boş kontenjan ise bir çok ilçeye dağılmış durumda. Buna karşılık Çok Programlı liselerde 1.457, Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinde 3 bin 945 boş kontenjan var. İstanbul’da boş kontenjanın yarısından fazlasını ise yine İmam Hatip Anadolu liseleri oluşturdu. İstanbul genelinde 8 bin 141 İmam Hatip lisesi kontenjanı boş bulunuyor.

Meslek liseleri dolmuyor
Toplam kontenjanı 73 bin olan Ankara’da hala 9 bin 484 kontenjan boş bulunuyor. Fen ve Sosyal Bilimler liselerinde yer kalmadı. Anadolu liselerindeki 135 boş kontenjanın 43’ü Nallıhan, 21’i Bala olmak üzere merkeze uzak ilçelerde bulunuyor. Çok Programlı liselerdeki boş kontenjan sayısı ise 1.392. Ama bunun 49’unu İmam Hatip programları oluşturuyor. Ankara’da genelde merkeze uzak ilçelerde bulunan Çok Programlı liselerden yine kontenjanının tamamını dolduran okul olmadı. Mesleki ve Teknik liselerde ise 6 bin 509 kişilik boş yer var. İmam Hatip liselerinde ise 1.448 kişilik boş kontenjan bulunuyor.

İmam Hatipler yine boş
Toplam 54 bin öğrenci kontenjanı bulunan İzmir’de ilk hafta 9 bin olan boş kontenjan sayısı ikinci nakil döneminin ardından 7 bin 969’a düştü. Fen ve Sosyal Bilimler liselerinde yer bulunmuyor. Anadolu liselerinde ise 254 kişilik yer açıldı. Ancak bu boş yerlerin tamamına yakını Aliağa, Beydağ, Çeşme, Selçuk ve Tire gibi şehir dışındaki ilçelerde bulunuyor. Çok Programlı liseler de ise 1.597 kişilik boş yer var. Bu okullardan sadece 5’i tüm kontenjanını doldurabildi. Mesleki ve Teknik liselerde ise 3 bin 849 öğrenci için hala boş yer var. İzmir’de bulunan 33 İmam Hatip lisesinden sadece 7’si kontenjanını tamamını doldurabildi. Şehirdeki boş kontenjanın yaklaşık üçte birini yine İmam Hatip okulları oluşturdu. İzmir’de 5 bin 236 olan toplam İmam Hatip kontenjanının yaklaşık yarısı dolarken, bu okullarda hala 2 bin 269 öğrencilik boş kontenjan bulunuyor.

692429aaa

NOT: Haberin 2 Eylül 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/anadolu-liselerinde-466-bos-yer-860088-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.