Amerikanvari bağışa makbuz engeli

İlk kez yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylara Amerika’da olduğu gibi bağış yapılabilecek. Partileri dolaşıp ‘bağış’ yapmak istediğimizde makbuz sorunuyla karşılaştık.

Amerikanvari bağışa makbuz engeli
12 Temmuz 2014 – Vatan Gazetesi

Amerikanvari bağışa makbuz engeli

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ |  12 Temmuz 2014 Cumartesi – 2:30

 

İlk kez yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylara Amerika’da olduğu gibi bağış yapılabilecek. Partileri dolaşıp ‘bağış’ yapmak istediğimizde makbuz sorunuyla karşılaştık

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve çatı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Cumhurbaşkanı adaylığı dün sabah Resmi Gazete’de yayınlanarak kesinleşti. YSK’nın 2911 No’lu kararına göre adaylara dünden itibaren bağış yapabilmenin de önü açıldı. İlk defa halkın seçeceği cumhurbaşkanına Amerikanvari bireysel yardımlar konusunda partilerin hazırlıklı olup olmadığını merak ettik ve üç adaya 50’şer TL bağışlamaya karar verdik. Gazeteci olduğumuzu söylemeden partilerin kapılarını çaldık, “Demokraki çorbasında tuzumuz olsun” diye bağış yapmak istediğimizi söyledik. İlk gün yaptığımız bağış turundan anladığımız; adaylar ya hâlâ Amerikanvari bağışlara hazır değil ya da kampanyalar için para sıkıntısı pek çekilmiyor. İşte izlenimlerimiz:

 

AK PARTİ: ‘Bağış yapacak bugünü mü buldunuz?’

İlk olarak fotomuhabiri arkadaşım Oğuz Yeter’le seçim vizyon belgesini açıklayacak Başbakan Erdoğan’ın Haliç Kongre Merkezi’ndeki Seçim Koordinasyon Merkezi’ne (SKM) gittik. Erdoğan geleceği için güvenlik üst seviyede. Basın kartlarımızla gazeteci olarak içeri girmeyi deniyoruz ama korumalar toplantı saatine kadar deniz kenarında beklememizi söylüyor. Hemen taktik değiştirip diğer tarafa bağış yapmaya gelen vatandaşlar olduğumuzu söylüyoruz. Toplantının yapılacağı salonun az ilerisindeki SKM’ye gitmemize izin veriliyor. AK Parti Kadın Kolları’nda görevli bir kadın gülerek hafifçe azarlıyor: “Bağış yapacak bugünü mü buldunuz? Bağış yapmaya yarın gelin gençler.”

 

Bugün git yarın gel

SKM’ye aranarak girdikten sonra bağış yapacağımız söyleyince İstanbul İl Başkanlığı’ndaki görevli ilk kez duyuyormuş gibi, “Bağış mı?” sorusuyla karşılık veriyor. Kısa bir telefon görüşmesinin ardından içeriden il başkanlığından daha yetkili biri geliyor. Bağış için mali işlerde çalışan arkadaşlarının SKM’de olmadığını, eğer varsa bağış makbuzlarının onlarda olabileceğini, bugün yoğun olduklarını, bağış yapacaksam yarın gelmemi kibarca anlatıyor. “Kredi kartıyla bağış yapabilir miyim?” soruma bilmediğini anlatan cevabı konuşmadan kaşlarını kaldırıp ellerini çaresizce yana açarak veriyor.

 

 

HDP: Makbuzdaki isim tutmuyor

İkinci durak HDP’nin İstiklal Caddesi’ndeki İl Başkanlığı binası. Bir odada seçim kurulunun toplantısı var. Diğer tarafta iki kişi oturuyor. Selam verip bağış yapmak istediğimizi söylediğimizde “Oturun, nefeslenin” diyorlar. Karşımdaki bey, “Şanslısın. Ben İl Başkanı’yım. Bağışı almaya sadece ben ve sayman yetkili. Ben olmasam geri dönerdin” diyor.

Sohbetin ardından HDP logolu bağış makbuzu çıkıyor. 50 TL’yi Selahattin Demirtaş’ın kampanyası için bağışladığımı yazmasını istediğimi belirterek veriyorum. Ama makbuzun üzerinde isim yazacak bir yer yokmuş. Bağışın ardından gazeteci olduğumu açıklayıp bağışların YSK’nın yayınladığı makbuz örneğine göre olmasını anlatıyorum. HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Şamil Altan, “Bu makbuzu bile zor aldık. Makbuz bastırmak kolay değil. Zaten Selahattin Demirtaş bizim eşbaşkanımız olduğu için hukuki olarak problem. Ama YSK’nın makbuz örneğini inceleyip düzeltelim” diye cevap veriyor.

 

İHSANOĞLU: ‘Bağış almamız mümkün değil’

Son olarak Levent’teki Ekmeleddin İhsanoğlu’nun seçim ofisindeyiz. Bağış yapmaya geldiğimi belirttiğimde görevlilerin yüzünde şaşkın bir ifade beliriyor. ‘Hemen haber verelim’ diyorlar. Merdivenlerden gülerek İhsanoğlu’nun gelini Başak İhsanoğlu iniyor. Kibarca çok memnun olduğunu söyleyip, “Şu anda makbuzlarımız yeni basıldığı için gelmedi. Bir, iki güne kadar burada olmasını bekliyoruz. Makbuzsuz sizden bağış almamız mümkün değil” diyor.  Israr edince, İhsanoğlu, “Size Ziraat Bankası’nda açtırdığımız hesabın numarasını vereyim. Ziraat Bankası ile anlaştık. Bağışlardan EFT ya da havale ücreti alınmayacak” diye cevap verip IBAN numarasıyla banka hesabını bana yazdırıyor.

 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.