Amerika’nın en büyük camisi açılıyor

ABD’de bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2 Nisan Cumartesi günü Maryland’te Amerika’nın en büyük ve tek çifte minareli camisini ve Amerika Diyanet Merkezi’ni açacak.

31 Mart 2016 Vatan Gazetesi 15. sayfa
31 Mart 2016 Vatan Gazetesi 15. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne katılmak üzere ABD’nin başkenti Washington’a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2 Nisan Cumartesi günü saat 10.00’da Maryland’ta bulunan Amerika Diyanet Merkezi’ni (ADM) açacak. Erdoğan’ın açacağı merkezde bulunan 760 kişilik cami, ABD’nin en büyük ve çifte minareli ilk camisi olacak. Camide kapalı alan ve avluyla birlikte aynı anda üç bin kişi ibadet edebilecek. Erdoğan’a açılışta Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de eşlik edecek.

NASA’nın yanında
Arazisi 1993 yılında Yehova Şahitleri’nden alınan merkezin inşaatına 2011’in Eylül’ünde başlandı. İnşaatı Amerikan Belfour Beatty adlı inşaat şirketi üstlenirken, projenin mimarı Ataşehir Mimar Sinan Camii’ni de çizen Hilmi Şenalp oldu. Merkezin projesi Klasik Osmanlı mimarisiyle Mimar Sinan’ın çizgisini yansıtacak şekilde çizildi. Maryland’in Lanham şehrinde bulunan merkez, Washington DC’nin merkezine 10 mil uzaklıkta ve NASA Uzay Araştırmaları Merkezi’nin hemen yanında bulunuyor.

Mihrap taşını Erdoğan yerleştirdi
Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın işbirliğiyle yapılan Amerika Diyanet Merkezi, ülkedeki Müslümanları aynı çatı altında buluşturacak ilk Türk İslam merkezi olma özelliğini taşıyor. 2013 Mayıs ayında ABD ziyareti sırasında inşaatın resmi temelini atan Cumhurbaşkanı Erdoğan, caminin mihrap taşını yerleştirmişti. ADM’de İslam’ın temel kaynaklarına dayalı doğru ve güncel bilgiyle toplumun din konusunda aydınlatılması, inanç, ibadet ve ahlak esaslarıyla ilgili topluma rehberlik edilmesi, adalet, barış, hoşgörü ve karşılıklı anlayış temelinde ilişkiler geliştirilmesi amacıyla çalışmalar yürütülecek.

Hamamda var yüzme havuzu da
60 dönüm üzerinde toplam 26 bin 903 metrekare kapalı alan bulunan projede, 1879 metrekare üzerine yapılan 760 kişilik 16’ıncı yüzyıl klasik Osmanlı mimarisi özelliklerini taşıyan kubbeli avlulu ve iki minareli görkemli bir cami, kültür merkezi, 220 koltuklu konferans ve gösteri salonu, 915 metrekarelik dışı altın varakla kaplı cemaat binası, hamam, sauna, kapalı yüzme havuzu, spor salonu, 1717 metrekarelik misafirhane, sanat atölyeleri, kütüphane, 180 kişilik restoran, 500 araçlık otopark, 10 adet geleneksel Türk evi, açık spor ve piknik alanı, çocuk bahçesi, geleneksel tasarımlı iki çeşme ile değişik çiçek bahçeleri bulunuyor.

İslam Eserleri Müzesi
ADM’de cami binasının altında yer alan 300 metrekarelik İslam Eserleri Müzesi’nde ise ilk yazma Kuran-ı Kerim nüshalarının asıl basımlarının yanı sıra, Kültür Bakanlığı’na ait İslam eserlerinin asıllarının imitasyonlarından oluşan bir koleksiyon sürekli olarak sergilenecek.

NOT: Haberin 31 Mart 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/abd-nin-en-buyuk-camisi-acilacak-929979-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.