Amerikan tarzı beslenme Çin’i bile obez yaptı

Çin’de yapılan bir araştırmaya göre obezite oranları erkek çocuklarda 17, kız çocuklarda 11 kat arttı. Uzmanlar korkutucu artışın nedeninin Amerikan tipi fast food ve gazlı içeceklerle beslenme ile bilgisayar ve televizyon karşısın hareketsiz geçirilen zamanlar olduğunu belirtiyor.

2 Mayıs 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa
2 Mayıs 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Çağın sorunu obezite Çin’de de problem olmaya başladı. European Journal of Preventive Cardiology isimli dergide yayınlanan araştırmaya göre Çin’in kırsal bölgelerinde ciddi oranda obezite artışı yaşanıyor. Uzmanlar obezitenin ciddi bir halk sağlığı sorunu haline geldiğini belirtiyor.

28 bin çocuk, 29 yıl izlendi
Çin’in Shandong bölgesinde yaşları 7-18 arasında değişen 27 bin 840 ilkokul çocuğunun 29 yıl takip edilmesiyle yapılan araştırmaya göre 1985’de fazla kilolu erkek çocukların yüzde 0.74 olan oranı 16.4’e ve obez olanların oranı ise yüzde 0.03’den yüzde 17’ye çıktığı saptandı. Bu oranlar kızlarda yüzde 1.5’dan yüzde 14’e ve yüzde 0.1’den yüzde 9’a yükseldi. Araştırmaya göre 29 yılda obezite erkek çocuklarda 17, kız çocuklarda ise 11 kat arttı.

Suçlu Amerikan tipi beslenme
Araştırmacılar korkutucu boyuta ulaşan obezitenin yüksek kalorili fast food ve gazlı içeceklerden oluşan batı tipi beslenmenin artması ve bilgisayar ile televizyon karşısında hareketsiz geçirilen zamanların yükselmesine bağlıyor. Çin’de kız ve erkek çocuklar arasındaki obezite oranlarının farklı olması, erkek çocukların daha değerli görülmesi nedeniyle daha fazla beslenmesi nedeniyle ortayı çıktığını belirtiyor.

Yetişkinler de obezite mağduru
Çin’de 2012’de yetişkinlerde obezite oranının on yıl önceye göre 2 kattan fazla artarak yüzde 9.6’ya çıktığı saptanmıştı. Yine 2014’de yapılan bir araştırmaya göre erkek çocukların yüzde 23’ünün, kızların ise yüzde 14’ünün obez oldukları ortaya çıkmıştı.

NOT: Haberin 2 Mayıs 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/amerikan-tipi-beslenme-cin-i-bile-obez-yapti-940613-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.