Alzheimer’in en iyi ilacı iskambil oynamak ve bahçe çapalamak!

Wisconsin Alzheimer Enstitüsü ve Exeter Üniversitesi’nin araştırmalarına göre günlük bulmaca çözmek, kağıt kart oyunları oynamak ve bahçe ile uğraşmak alzhemierden korunmada ilaçlar kadar etkili çıktı.

 

28 Temmuz 2014 - Vatan Gazetesi
28 Temmuz 2014 – Vatan Gazetesi

 

Alzheimer’in en iyi ilacı iskambil oynamak ve bahçe çapalamak!

 

Wisconsin Alzheimer Enstitüsü ve Exeter Üniversitesi’nin araştırmalarına göre günlük bulmaca çözmek, kağıt kart oyunları oynamak ve bahçe ile uğraşmak alzhemierden korunmada ilaçlar kadar etkili çıktı.

 

İLKER AKGÜNGÖR / HABER MERKEZİ

 

Uzmanlara göre önümüzdeki 30 yılın en büyük sorunlarından biri olan ve net bir tedavisi bulunmayan Alzheimer hastalığı için beyni çalıştıran günlük faaliyetler ve hareket etmenin ilaçlar kadar etkili olduğu ortaya çıktı. Ancak uyku problemlerinin Alzheimer riskini yüzde 30 ile yüzde 80 arasında arttırdığı da belirlendi.

 

Kağıt oynamak kurtarıyor
Wisconsin Alzheimer Enstitüsü’nün yaş ortalaması 60 olan 329 kişiyle yaptığı araştırmada kişilerin ne kadar kitap okudukları, müze gezdikleri ve bilmece çözdüklerine bakıldı. Bu kişilere Alzheimer’de beyinde tutulan bölgenin hacmini ölçmeyi sağlayan MR dâhil bir dizi test yapıldı. Elde edilen sonuçlar çapraz bulmaca ve sudoku çözmek gibi beyni uyaran sıradan faaliyetlerin demansa hassas olan beyin dokusu ve bilişsel fonksiyonların korunmasını sağladığını gösterdi. Sıklıkla kağıt oyun oynayanlarda Alzheimer’de tutulan beyin bölgesinin (hipokampus) hacminin daha büyük olduğu görüldü. Kitap okumaya göre oyunu kazanmak için planlar yapmak, tahminler yürütmek, son oyuncunun ne oynadığı hatırlamak gibi daha çok zihinsel faaliyet gerektiren kart oyunu oynamanın, daha basit mental aktivitelere göre beynin farklı bölgeleri arasında komplike işlemleri kapsadığı belirtildi.

 

alzheimers

 

Bahçe çapalamak ilaç kadar etkili
Exeter Üniversitesi’nin yürüttüğü Alzheimer’la ilgili diğer bir araştırmada ise sulamak ve çapalamak gibi günlük bahçe işleriyle uğraşmanın bunama belirtilerini en az ilaçlar kadar gerilettiği belirlendi. Uzmanlar dış ortam aktivitelerinin, insanları daha hareketli yaptığını ve ruhsal tutarsız davranışlarını (ajitasyon) azalttığını vurgulayarak bu tür faaliyetlerin bunama belirtileri olanlarda umut veren bir tedavi yöntemi olduğunu vurguladı. Araştırmacılardan Rebecca Whear, “Bunama belirtilerini ilaçsız tedavi etme konusuna giderek artan bir ilgi var. Bahçe işleri insanlara huzur veriyor, geçmişteki beceri ve alışkanlıklarını hatırlatıyor ve bunamaya iyi geliyor” dedi.

 

Uyku problemi riski arttırıyor
Kaliforniya Üniversitesinin araştırmasına göre ise uyku, yaşlanan beynin sağlığında kritik bir role sahip. ‘Apne’ veya ‘insomnia’ gibi uyku bozuklukları olanlarda Alzheimer riskinin normalden yüzde 30 daha fazla olduğu belirlendi. Uyku problemleri ve post-travmatik stres bozukluğu olanlarda ise risk artışının yüzde 80’e kadar çıktığı ifade edildi.

 

Not: Okuduğunuz haberin  28 Temmuz 2014 tarihinde Vatan Gazetesi’nde yayınlanan  daha kısa halini buradan (http://www.gazetevatan.com/alzheimer-in-en-iyi-ilaci-iskambil-oynamak-ve-bahce-capalamak–662685-saglik/) okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.