Altay tankı için üç şirkete davet

Altay tankı seri üretimi için ihale süreci başladı. SSM, Otokar, FNSS ve BMC’ye seri üretim ihalesi için davet yolladı.

20 Temmuz 2017 Vatan Gazetesi 8. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türkiye’nin Ana Muharebe Tankı olacak Altay’ın seri üretimi için ihale süreci başladı. Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) Altay tankı ihalesi için geliştirme projesini üstlenen OTOKAR ile BMC ve FNSS firmalarına davet yolladı. Daha önce Katmerciler ve Nurol Makine’nin de ihale süreciyle ilgilendiği biliniyordu.

İlk Altay 2020’de sahada
Edinilen bilgiye göre 2021 yılına kadar 20 adet Altay AMT üretilmesi planlanıyor. SSM stratejik planına göre sözleşmenin 2017’de imzalanması, 2019 sonuna kadar üretim hattının tamamlanması ve ilk tankın çıkması, 2020 yılında 15, 2021’de de 20 adet tank üretilmesi hedefleniyor. Savunma uzmanları Altay üretilene kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde bir zaafiyet oluşmasını engellemek için envanterden seçilecek M60, M60T ve Leopard 2A4 tanklarını modernize edecek. Altay tankının seri üretime geçmesi halinde bazı Arap ülkelerinin tankı almak istediği biliniyor.

Üretim üç firmaya verilebilir
Alınan bilgiye göre SSM’nin Milli Piyade Tüfeği MPT-76’nın seri üretiminin üç farklı şirkete verilmesi gibi Altay tankının seri üretiminde de benzer bir yol izleyebileceği belirtiliyor. Buna göre Altay tankının seri üretiminin ihaleye davet edilen üç firmayla birlikte yapılabileceği ihtimali üzerinde de duruluyor. Üç yerli şirketin katılacağı ihale ilk aşamada 250 tankın üretimini kapsıyor. Projenin toplam maliyetinin 10 milyar doları aşması bekleniyor. Türkiye toplamda bin adet Altay tankı üretimi planlıyor.

Motor Ukrayna’da bulundu
Tümosan ve Avusturya firması AVL’nin feshettiği anlaşmanın ardından Altay tankının seri üretimine yönelik motor sorunuyla ilgili SSM’den henüz resmi bir açıklama gelmedi. Prototiplerinde Alman MTU firmasının motoru kullanılan Altay için Ukrayna Büyükelçiliği, Ukrayna ile Türkiye’nin devlet firması UkrOboronProm’un ürettiği tank motoru için anlaştığını duyurmuştu. Başbakan Binali Yıldırım’ın davetlisi olarak 14 Mart’ta Ankara’yı ziyaret eden Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman’ın temaslarında konu gündeme gelmiş ve iki ülke arasında devlet firması UkrOboronProm’un ürettiği tank motoru için ‘İşbirliği Ön Anlaşması’ imzalanmıştı.

20 Temmuz 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 20 Temmuz 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/altay-icin-3-sirkete-davet-1086180-ekonomi/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.