Alerji için muayene randevusu kalmadı!

Baharın gelmesiyle açılan alerji sezonu hasta sayısı patlattı. Hastanelerde randevu kalmadı. İstanbul’da cildiye doktoru için en erken randevu 10 gün sonraya veriliyor. Alerji ve cildiye hastalıkları için Lepra Hastanesi gibi uzman hastanelerde doluluk 15 günü geçtiği için muayene randevusu alınamıyor.

17 Mayıs 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa
17 Mayıs 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Havaların ısınmasıyla bahar beklenen yüzünü gösterdi. Ancak baharın gelişinin çok arzu edilmeyen bir habercisi daha var; alerjiler. Şehirde kapalı ortamda artan yaşam saatleri, hava kirliliği, beslenme şekli, anne sütü ile beslenmenin azalması, çocukların daha az güneş ışığına çıkması gibi bazı çevresel faktörler alerji hastalıklarını arttırıyor. Megapol İstanbul da bu olumsuz etkiyi hisseden şehirlerin başında geliyor. İstanbul’da bugünlerde artan alerji hastalıkları yüzünden alerji ve cildiye bölümlerinden doktor randevusu almak neredeyse imkansız hale geldi.

17 Mayıs 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa
17 Mayıs 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa

Lepra hayal gibi
Sağlık Bakanlığının hasta randevu sistemi olan ‘ALO 182 MHRS’ (Merkezi Hekim Randevu Sistemi) arandığında durumun vehameti daha da anlaşılıyor. Öncelikle cildiye bölümü için randevu almaya çalışıyorum. İlk tercihim işinin ehli branş doktorlarının görev yaptığı Bakırköy’deki İstanbul Lepra Deri ve Zührevi Hastalıklar Hastanesi, ancak görevli önceki iki gün boyunca olduğu gibi, “Hastanenin en yakın randevusu 1 Haziran Çarşamba günü (16 gün sonra). 15 günü geçtiği için randevu oluşturamıyoruz” diyor.

Deri hastalıkları randevu tablosu
Deri hastalıkları randevu tablosu (En erken 10 gün sonra)

10 gün sonra şehir dışında
Lepra Hastanesi’nden vazgeçip, “herhangi bir cildiye doktoru olur” dediğimde hattaki görevli hastane belirlememi istiyor. Ben daha kolay olması için iki yakaya ayırıp aramayı öneriyorum. Avrupa Yakası’nda en erken randevu tam 10 gün sonra 26 Mayıs’ta şehrin dışındaki Çatalca İlyas Çokay Devlet Hastanesi’nde gözüküyor. 27 Mayıs’ta ise Fatih ve Bayrampaşa’da iki randevu var. Başka bir hastane için en az 3 gün daha yani 30 Mayıs’ı beklemem gerekiyor. Bu arada Şişli ve Beşiktaş gibi merkez semtlerde yaşan vatandaşlar da ilçelerindeki devlet hastanelerinden 15 günlük sıra olduğu için randevu alamıyor.

Anadolu Yakası da aynı
Anadolu Yakası’nı sorduğumda Sağlık Bakanlığı görevlisi 20 Mayıs’ta Beykoz Devlet Hastanesi’nde tek bir randevu var diyor. Ondan sonraki en erken randevu 25 Mayıs’ta şehir dışındaki Şile Devlet Hastanesi’nde gözüküyor. Anadolu Yakası’nda 25 Mayıs’tan sonraki en erken doktor randevusu tam 5 gün sonra 30 Mayıs’ta yine Beykoz Devlet Hastanesi’nden alınabiliyor.

İmmünoloji ve alerji bölümünde doluluk 15 günü geçtiği için sistemden randevu almak mümkün değil
İmmünoloji ve alerji bölümünde doluluk 15 günü geçtiği için sistemden randevu almak mümkün değil

Alerjide de randevu yok
Öte yandan alerji sorunu için Lepra Hastanesi dışında immünoloji ve alerji bölümü bulunan Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim Ve Araştırma Hastanesi, Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi, Yedikule Göğüs Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi’nden randevu almaya çalışıyorum. Ancak bu çabam da karşılıksız kalıyor. Çünkü MHRS yine tüm randevuların dolu olduğunu göstererek randevu vermiyor. Bir çok vatandaş gece yarısı günün ilk dakikalarında telefon ya da internet başında randevu alabilmek için çabalıyor.

NOT: Haberin 17 Mayıs 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/alerji-icin-muayene-randevusu-kalmadi–945766-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.