Afrin’deki tankları ‘Pulat’ koruyacak

Aselsan tarafından üretilen ‘Pulat Aktif Koruma Sistemi’ Afrin’deki TSK’ya ait tanklara monte edilmeye başlanıyor. Tankları 360 derecelik koruma kalkanına alan Pulat, koruma modülleri sayesinde yaklaşan füzeleri tanka ulaşmadan imha ediyor.

1 Mart 2018 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Zeytin Dalı harekatında Türkiye sınırlarını terör örgütü PKK/YPG’den temizleyen TSK operasyona devam ediyor. Terör örgütü operasyonun başladığı günden beri güdümlü tanksavar füzeleriyle (ATGM) hem TSK’ya ait tankları hem de zırhlı araçları hedef alıyor. Teröristler tarafından şimdiye kadar 40’tan fazla atış yapıldığı belirtiliyor. Ancak araç zayiatı Fırat Kalkanı Operasyonu’nda olduğu gibi şimdiye kadar beklenenden düşük gerçekleşiyor.

“Mart ayında monte edilecek”
Türk savunma sanayi bu konuda da önlem almaya devam ediyor. Aselsan tarafından geliştirilmeye başlanan ‘Pulat Aktif Koruma Sistemi’ bölgedeki tanklarımızı ATGM tehdidine karşı koruyacak. Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli önceki gün Pulat’ın Mart ayı içinde tanklarımıza monte edileceğini açıkladı: “Sistem, tanka yönelik mühimmat ateşlendiğinde radarlarıyla mühimmatı tespit ediyor, hızı ile birlikte izlemeye alıyor ve tanka ulaşmadan belli bir mesafede tankın üzerinden atılan bomba ile bu mühimmatı havada imha ediyor. Bu sistemin adı PULAT. Bu sistem, atılan mühimmatı 8-10 metre mesafede karşılıyor.”

Füzeyi havada vuruyor
Aselsan’ın 2008’de geliştirmeye başladığı Pulat, tank ve zırhlı araçlara monte edilecek. Tanklara entegre edilecek Pulat sahip olduğu yüksek teknoloji radar ile tank ya da zırhlı araca hedeflenen füzeleri tespit ettikten sonra ‘Fiziksel İmha (Hard-Kill)’ yeteneği ile tanka çarpmadan önce uygun zaman ve mesafede etkisiz hale getiriyor. PULAT gerek yakın mesafeden fırlatılan tanksavar roketlerine gerekse de uzak mesafeden fırlatılan güdümlü tanksavar füzelere karşı koruma modülleriyle her yönü kapsayan 360 derecelik koruma kalkanı sağlıyor. Pulat takıldığı platform üzerine dağıtık olarak yerleştirilen koruma modülleri sayesinde birden çok tehdide karşı aynı anda etkinlik gösterebiliyor. Sistem, radarla tehdit algılama çözümü sayesinde toz, çamur, kar, yağmur gibi zorlu çevresel şartlar altında etkin çalışacak.

NOT: Haberin 1 Mart 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/afrin-de-tanklarimizi-pulat-koruyacak-1147037-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.