Afrika’da doğdu Türkiyeli oldu: Nijeryalı ‘küçük dev adam’ potaları yıkıyor!

Sırbistan’da düzenlenen U16 Avrupa Şampiyonası’nda 3’üncü olan milli takımımızın 15 yaşındaki Nijerya asıllı yıldızı Adem Bona parlıyor. Bir yıl önce Türkiye’ye gelen 2.06 cm boyundaki küçük yıldız, Türkiye’nin başarısı için parkeye ter döküyor…

22 Ağustos 2018 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Sırbistan’da düzenlenen 16 Yaş Altı (U16) Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda Türkiye, Hırvatistan ve İspanya’nın ardından üçüncü oldu. Takım fotoğrafına bakınca hemen dikkat çeken tek bir oyuncumuz var. 2.06’lık boyu ile Afrikalı yeni yıldızımız Adem Bona. 15 yaşındaki küçük yıldızın gelişimi böyle devam ederse Türk basketbolunun uzun sorununa çare olacak isimler arasında gösteriliyor.

Toprak sahada basket
Ikechukwu Stanley Okoro, 2003’te Nijerya’nın ikinci büyük kenti Lagos’ta doğdu. Doğmadan 3 ay önce gıda zehirlenmesi yaşayan babası hayatını kaybetti. ‘Ike’ diye anılan Adem, beş kardeşin en küçüğüydü. Yetim büyüyen Adem, okul için 8 saatlik uzaklıkta başka bir şehre gidiyordu. Tatillerde geldiği Lagos’ta ise toprak ve beton zeminli, pota yerine demir çember bulunan sahalarda basketbol oynuyordu.

Türkay Hoca Kuveyt’te buldu
Kuveyt ve Katar gibi ülkelerde koçluk yapan altyapının önemli ismi ve Türk basketbolunun gizli kahramanlarından Türkay Çakıroğlu, bir arkadaşının ısrarıyla Ike’ın videolarını izledi. Nijeryalı çocuğun çok yetenekli olduğu ortadaydı. Hemen İstanbul Basket’in antrenörü Nevzat Özdemir’le bağlantı kuruldu. Ike, 3 Nisan 2017’de annesi, amcası ve menajeri ve onun oğluyla Türkiye’ye geldi. Bir haftalık denemede çok beğenildi. Herkes döndükten bir süre sonra Ike’ın annesi de uzun uğraşlar sonucu Türkiye’ye getirildi.

“Wilbekin’in şansı Adem oldu”
Türkiye’ye gelişinin ikinci haftasında milli takım antrenörleri tarafından antrenmana davet edildi ve yine çok beğenildi. Ardından vatandaşlık işlemleri başlatıldı. Ike ile milli takıma çağırılan Darüşşafaka’nın oyuncusu ABD’li Scottie Wilbekin’in dosyası aynı anda işleme alındı. Nevzat Özdemir, “Wilbekin’in şansı Ike oldu. Çünkü biz dosyayı çok ısrarla takip ettik. Ike’ın dosyası ile Wilbekin’in işlemleri birlikte yürüdü. 1.5 aylık yıpratıcı bir süreçte iki isim de Türk vatandaşlığına geçti, Ike’ın yeni adı Adem Bona oldu.”

Sabah vatandaş oldu, öğlen milli maça çıktı
Antrenörü Nevzat Özdemir, “Adem Bona sabah Türk vatandaşı oldu, öğleden sonra Makedonya’ya karşı milli takımda oynadı” diyor.

Bir yılda 7 cm uzadı
Adem Bona Türkiye’ye geldiğinde 1.99 cm boyundaydı. Bir yıllık süreçte 7 santim uzayarak 2.06 cm’ye ulaştı. Koçları boyunun 2.08 ile 2.10 cm arasında bir yere oturmasını bekliyor.

Blok canavarı
Koçları Nevzat Öztürk ve Türkay Çakıroğlu, “Adem uzun ama pivot değil. Çünkü bire birde çok iyi ve harika şutları var. Atletik özellikleri ve savunması düzeyde. Asla pes etmiyor. Karakteri çok iyi. Hemşehrisi Ekpe Udoh gibi blok zamanlaması muhteşem. En önemli özelliği çok çalışkan ve anlatılan her şeyi hemen kapıyor” diyorlar.

22 Ağustos 2018 Vatan Gazetesi 1. sayfa

Ribauntta ilk üçe girdi
Evyap Koleji’nde okuyan Adem, bu yıl lise 2’ye gidecek. U17 Milli Takımımızla Arjantin’deki Dünya Şampiyonası’na giden Adem, turnuvanın en çok dikkat çeken isimleri arasında yer aldı. Arjantin’de Türkiye dünya 5’incisi olurken, Adem en çok ribaunt alan 3’üncü isim oldu. Arjantin’den döndükten sonra hazırlık için U16 milli takımıyla 5 ülkeye giden Adem, Sırbistan’daki U16 Avrupa Şampiyonası’nda Avrupa 3’üncüsü olan Türkiye’nin önemli isimlerinden biri olarak gösterildi.

‘İlk insan olan Adem’i seçti’
Ikechukwu Stanley Okoro’nun Türk vatandaşlığına geçerken Adem ismini nasıl seçtiğini Nevzat Özdemir şöyle anlatıyor: “Kendisine sorduğumuzda ilk insan olan Adem Peygamber’in ismini almak istediğini söyledi. Ayrıca Adem uluslararası bir isim olduğu için de tercih etti. Bona soyadı ise Adem’in Türkiye’ye gelişinde katkısı olan Bora Pehlivanlar, Ozan Ayan, Nevzat Özdemir ve Ahmet Yılmaz’ın isimlerinin ilk harflerinden oluşuyor.”

Zeytinle derdi yok ama peyniri sevmiyor
İstanbul’a ilk olarak yalnız gelen Adem Bona artık annesi ile yaşıyor. Nijerya’da bakliyat ticareti yapan amcaları ve kardeşlerini çok özlese de Türkiye formasıyla Avrupa Şampiyonu olmak istiyor. Hayali her basketbolcu gibi NBA’de oynamak. Ama önce Euro Lig tecrübesi tatmak istediğini söylüyor. İstanbul’da en çok İstinye Park’ı seven Adem, Türk mutfağına çok alışamamış. Onun vazgeçilmezleri tavuk, pilav ve kuru fasulye. Zeytinle derdi yok ama peyniri hiç sevmemiş. Annesinin yaptığı Nijerya yemeklerini iştahla anlatıyor. İstanbul Boğazı’nı sevdiğini ama Lagos’taki uçsuz bucaksız okyanus manzarasını özlediğini söylüyor.

Udoh’un köylüsü
Adem, Fenerbahçe ile Avrupa Şampiyonu olan En Değerli Oyuncu seçilen Ekpe Udoh’un köylüsü sayılır. Adem’in Ebonyi bölgesindeki köyü ile Udoh’un Kalaba bölgesindeki köyü birbirine çok yakın. Adem bir gün NBA’de Utah Jazz forması giyen hemşehrisi Udoh gibi önemli bir basketçi olmayı hedefliyor.

Okocha sayesinde Fenerbahçeli
Nijerya’da bir efsane olan Jay Jay Okocha sayesinde Fenerbahçeli olan Adem’in ışıl ışıl parlayan performansı Fenerbahçe Doğuş ve Anadolu Efes’in de dikkatini çekti. Ancak transfer noktasında daha bir netice alınamadı. Ayrıca son gülerde Beşiktaş Sompo Japan’ın da radarına girdi. Adem bu takımlardan birine giderse bir yıl önce toprak sahada, yalın ayak demir çemberli potaya şut atan bu çocuk, ülkesindeki önemli başarı hikayelerinden biri olacak.

22 Ağustos 2018 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 22 Ağustos 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/nijeryali-kucuk-dev-adam-potalari-yikiyor–1192883-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.