Adım adım Şah Fırat!

Türk Ordusu tehdit altında bulunan Süleyman Şah Saygı Karakolu’nda görevli 38 askeri gece düzenlenen yıldırım bir operasyonla yurda getirdi. Şah Fırat adı verilen operasyon İHA’lardan gelen görüntülerle Genelkurmay Karargahı’ndan Başbakan Davutoğlu ve Orgeneral Necdet Özel ile beraberindeki heyet tarafından kesintisiz takip edildi.

23 Şubat 2015 Vatan Gazetesi 10. sayfa
23 Şubat 2015 Vatan Gazetesi 10. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türkiye dün sabaha Süleyman Şah Saygı Karakolu’na yapılan ve ‘Şah Fırat’ adı verilen operasyonla uyandı. Daha önce IŞİD kontrolündeki bölgede bulunan Süleyman Şah Saygı Karakolu’ndaki askerlerin tahliye edileceği yönünde haberler çıkmıştı. Ancak hazırlanılan tahliye operasyonu için en uygun zaman kollandı. Ardından Türk askeri Suriye topraklarına girerek hem karakoldaki 38 askeri hem de Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu Ertuğrul Gazi’nin babası Süleyman Şah ile iki askerinin naaşlarını Türkiye’ye getirdi. İşte saat saat nefes kesen Şah Fırat Operasyonu.

Saat 21.00
Genelkurmay Karargahı’nda bulunan TSK Harekat ve Komuta Merkezi’nde Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, MİT Müsteşar Vekili İsmail Hakkı Musa ve Başbakanlık Müsteşarı Kemal Madenoğlu’nun izlediği operasyona onay verildi. Onayın ardından yol güvenliğini sağlayacak Özel Kuvvet mensupları Mürşitpınar’dan Suriye’ye geçiş yaptı. Özel Kuvvetler Komutanlığı’na mensup 80 kişilik iki birlik, 39 tank, aralarında zırhlı personel taşıyıcıların da bulunduğu 57 zırhlı araç, 100 araç ve 572 asker sınırı geçti.

Saat 21.02
Suriye girilen ikinci nokta ise Birecik’in karşısındaki Eşme Köyü oldu. Şanlıurfa 20. Zırhlı Tugay Komutanlığı’na ait 39 adet M60-A3 tipi tank Türkiye’ye yaklaşık 180 metre mesafedeki Eşme Köyüne ulaştı. Eşme Köyüne gelen birlik Süleyman Şah Saygı Karakolu’ndaki bayrağımız indirilmeden bu noktada Türk bayrağını göndere çekti. Eşme Köyüne ulaşan askerlerimiz yeni türbe ve karakol alanı olarak seçilen bu noktada çalışmalara başlayarak alanın etrafına çelik teller çekti. Bu noktada 5 İnsansız Hava Aracı (İHA) bölgeyi havadan görüntülerle kontrol altına aldı. Genelkurmay Karargahına İHA’lardan gelen görüntüler an be an izlendi. Başbakan Davutoğlu ve beraberindeki heyet önlerindeki 3 ekrandan Süleyman Şah Saygı Karakolu’ndaki personel, 4 kol halinde karakolun bulunduğu Karakozak Köyü’ne yürüyen askerler ve çevrede yaşanılanlar Ankara’daki karargahta izledi.

Saat 00.30
Özel Kuvvetler Komutanlığı’na mensup askerlerinde bulunduğu Türk Birliği, yaklaşık 37 kilometre uzaklıktaki Süleyman Şah Saygı Karakolu’na ulaştı. Burada saygı nöbetini tutan ve karakol personeli olan Şanlıurfa’daki 20’nci Zırhlı Tugay Komutanlığı 3’üncü Hudut Alayı, 2’nci Tabur Komutanlığı’na bağlı askerler ve güvenlik tehdidine karşı karakola konuşlandırılan Bordo Bereliler ile kucaklaştı. Buluşmanın ardından hummalı bir çalışma başladı. Türkiye’den gelen askeri birlik, Süleyman Şah ve iki askerinin 3 sandukada bulunan naaşlarını dualar eşliğinde kamyonlarla getirilen çelik kasalara yerleştirdi. Bu sırada Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı F-16 uçakları savaş yükü olarak anılan bombalarla sınırda devriye uçuşları yapıyordu. Caydırıcı amaçlı olması nedeniyle özellikle alçak ve yüksek sesli uçuşlar yapıldı. F-16’lara bir tehlike halinde ‘vur emri’ verildiği belirtildi. Süper Kobra helikopterleri uçuşa hazır bir halde sınıra konuşlandırıldı.

Saat 04.45
Naaşlar ile gönderden indirilen Türk bayrağı araçlara yüklendi. Karakoldaki askerlerin zırhlı taşıyıcalara binmesinin ardından Türkiye’den gelen askeri birlik yanında bulunan patlayıcılarla düşman eline geçmemesi için Süleyman Şah Saygı Karakolu ve türbeyi havaya uçurdu. Bu saatten itibaren geri dönüş yolculuğu başladı. Aynı saatlerde havadan erken ihbar ve kontrol uçağı olan AWACS’ların yerden atılacak füzeler ve hava unsurlarına karşı devriye uçuşları da devam ediyordu.

Saat 06.03
IŞİD tarafından tahrip edilen yollardan geçen askeri konvoydaki ilk araçlar yaklaşık 1 saat 20 dakika sonra Mürşitpınar’dan Türkiye’ye giriş yaptı. İlerleyen dakikalarda Şah Fırat operasyonuna katılan askeri birlik ve konvoy, Süleyman Şah Saygı Karakolu’nda görevli 38 askerle Türkiye’ye ulaştı. Tüm birliklerin Türkiye’ye dönüşünün ardından Suriye topraklarında sadece Suriye Eşmesi’ndeki yeni yapılacak karakol ve türbe için çalışan askerler ve iş makinaları ile onların güvenliğini sağlayan birlikler kaldı.

NOT: Haberin 23 Şubat 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/adim-adim-sah-firat–742973-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.