ACİL savaş alanı gibi!

Darp raporu için acil servise gelen dört kişi küfürlü konuşmamalarını isteyen kadın doktora saldırdı. Doktor canını zor kurtarırken saldırganlar acil servisi savaş alanına çevirdi.

12 Ekim 2014 - Vatan Gazetesi 4. sayfa
12 Ekim 2014 – Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ 

 

Sağlıkta durmayan şiddetin kurbanı bu kez GOP Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis Doktoru R. B. Y. oldu. Görgü şahitlerinin anlattığına göre geçtiğimiz perşembe gecesi darp raporu almak için gelen bir kadın hasta ve 3 yakını acil serviste küfretmeye başladı. Nöbetçi olan kadın doktor R. B. Y. hasta ve yakınlarını küfretmemeleri için uyardı. Uyarıya sinirlenen hasta ve 3 yakını doktora saldırdı. Doktor R. B. Y. aldığı darbeler ve sıyrıklar sonrası güvenlik görevlilerinin yardımıyla kaçarak kurtuldu.

 

Acil servis kapandı

Hastane yönetimi hemen Sağlık Bakanlığı’na şiddet olaylarının bildirildiği ‘Beyaz Kod’ çağrısı yaptı. Ancak polisler gelene kadar hasta ve 3 yakını acil servisi tamamen dağıttı. Servisteki bilgisayarlardan, masalara koltuktan tıbbi gereçlere kadar bir çok eşya kullanılamaz hale geldi. Saldırı yüzünden GOP Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi Cuma günü hizmet veremedi. Saldırıya uğrayarak darp edilen kadın doktor R. B. Y. ise adli rapor aldı. Polis tarafından gözaltına alınan saldırganların ifadesi alındı.

 

‘Sesten bile ürküyoruz’
Doktorların yazıştığı bir forum sitesinde ismini açıklamak istemeyen bir doktor yaşadıklarını şöyle anlattı: “Bunlar sadece medyaya yansıyan kısmı. İstanbul’da bir devlet hastanesinde kargaşa anında doktorlara saldırı oluyor diye beyaz önlüğümüzü giyemeden sivil olarak hasta bakmayı sürdürüyoruz. En ufak bir kapı çarpma sesinden korkar olduk. Her nöbet en az bir doktorun üzerine yürüyorlar. Hasta yakınlarının “gebersin doktorlar her şeyi hak ediyorlar” diye bağırışları arasında hasta bakmaya çalışıyoruz. Mesleğe başlayalı bir ay olmadan soğudum doktorluktan.”

 

Doktorlara savunma sanatı eğitimi

‘Biz sizi koruyamıyoruz, siz kendini koruyun’ mesajı
Bursa Şevket Yılmaz Eğitim Araştırma Hastanesi’nde ise artan şiddet olayları üzerine doktorlara tedbir amaçlı savunma eğitimi verileceği öğrenildi. Hastane yönetimi tarafından doktorlara gönderilen kısa mesajda “Hastane çalışanlarımızın ihtiyacına binaen silahlı ve silahsız saldırılara karşı yakın savunma eğitimi verilecektir. Katılmak isteyen hekimlerimizin 4292 no’lu telefonu aramaları rica olunur” denildi. Doktorlara Ata Sporları Federasyonu Bursa il Başkanı Tuncay Meriçli tarafından temel savunma teknikleri öğretilecek. 16 ve 31 Ekim’de hastane içindeki mescitte verilecek derslerde doktorlar 40’ar kişilik grup halinde eğitim alacak. Daha önce başka hastaneler personeline savunma eğitimi aldırmış ancak Türkiye Tabipler Birliği doktorların şiddete şiddetle karşılık veremeyeceğini belirterek tepki göstermişti.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.