ABD Başkonsolosluğu’na gökkuşağı bayrağı asıldı

Orlando’da eşcinsellerin gittiği gece kulübüne yapılan saldırıda hayatını kaybeden 49 kişinin anısına, İstinye’deki ABD İstanbul Başkonsolosluğu binasına LGBTİ hareketinin simgesi olan gökkuşağı bayrağı asıldı. Müslüman Anadolu Gençliği adlı grup LGBTİ bireylerin 19 Haziran Pazar günü yapacağı yürüyüşe müdahale çağrısı yaptı.

15 Haziran 2016 Vatan Gazetesi 13. sayfa
15 Haziran 2016 Vatan Gazetesi 13. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

ABD’nin Orlando kentinde çoğunlukla eşcinsellerin gittiği ‘Pulse’ adlı gece kulübüne geçen cumartesiyi pazara bağlayan gece saldırı düzenlenmiş, saldırıda 49 kişi hayatını kaybetmiş, 53 kişi de yaralanmıştı. Saldırının ardından İstinye’deki ABD Başkonsolosluğu binasına ölenleri anmak için LGBTİ hareketinin simgesi olan gökkuşağı bayrağı asıldı.

“Kurbanlar anısına”
ABD İstanbul Başkonsolos Charles F. Hunter’ın saldırıya ilişkin yaptığı yazılı açıklama başkonsolosluğun resmi twitter hesabından yayınlandı. Hunter açıklamasında, “ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu olarak, Orlando, Florida’da yaşanan trajik ve manasız saldırı karşısında derin bir şok ve üzüntü içindeyiz. Onur ayını kutladığımız Haziran günlerinde bu trajedinin kurbanları anısına ve LGBTİ topluluğu ile dünyada eşitlik ve haysiyet değerlerini savunan herkesle dayanışma içerisinde gökkuşağı bayrağını asıyoruz” dedi.

ABD bayrağı yarıya indirildi
Ayrıca İstinye’deki konsolosluk binasında çalışanlar da gökkuşağı bayrağını açarak ölenleri bir süre andı. Çalışanlar tarafından da “ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu olarak Florida’daki trajedinin kurbanlarını saygıyla anıyoruz” denildi. Öte yandan Başkonsolosluk binasında bulunan Amerikan bayrağı da ABD Başkanı Barack Obama’nın emriyle 16 Haziran 2016 Perşembe günü gün batımına kadar yarıya indirildi.

Nefret suçu sohbeti
Öte yandan başkonsolosluğun resmi twitter hesabı üzerinden ‘Nefret suçlarını önlemek ve LGBTI hakları’ üzerine canlı web sohbetinin duyurusu da yapıldı. Sohbete, ABD DİB LGBTI Bireylerin İnsan Hakları Özel Temsilcisi Randy Berry, nefret cinayeti kurbanı ABD’li öğrenci Matthew Shepard’ın annesi Judy Shepard, CGE’den Mark Bromley ve Emmy ödüllü belgesel “Matt Shepard is a Friend of Mine” yönetmeni Michele Josue katıldı.

LGBTİ yürüyüşüne tehlikeli çağrı!
Müslüman Anadolu Gençliği (MAG) adlı grup LGBTİ bireylerin 19 Haziran Pazar günü yapacağı yürüyüş öncesinde çağrı yaparak LGBTİ’leri hedef alan bir çağrı yaptı.

“Müsaade etme, müdahale et”
Sosyal medya hesaplarında İBDA’ya yakın olduğu görülen MAG tarafından yayınlanan afişlerde “Laikistan Cumhuriyeti’nin müsaade ettiği sapkınlığa müdahale etmekle mükellefiz, seni de bekliyoruz” denildi. Grubun yayınladığı diğer afişlerde ise “İ…leri yürütmüyoruz , oradayız” ve “Onursuz sapıkları yürütmüyoruz. 19 Haziran’da ‘onur yürüyüşü’ ironik ismiyle düzenlenecek olan rezilliğe müsaade etme, müdahale et” şeklinde çağrı yapıldı. Grubun çağrılarında saat 17.00’de yapılacak LGBTİ yürüyüşünden bir saat önce saat 16.00’da Taksim’de toplanılması istendi.

Tepkiler afişleri kaldırttı
Yapılan çağrıya tepkiler artınca MAG yürüyüşle ilgili yaptığı çağrıları ve yayınlanan afişleri sosyal medya hesaplarından kaldırdı. Tehlikeli çağrıya tepki gösteren bir çok kişi emniyetin yürüyüşe yapılacak saldırı için önlem almasını istedi.

NOT: Haberin 15  Haziran 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/lgbti-nin-onur-yuruyusu-ne-karsi-tehlikeli-cagri-956107-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.