750 bin kişilik teknolojik stadlar geliyor

Anadolu’dan İstanbul’a Türkiye futbolu önümüzdeki sezondan itibaren dünya çapında stadyumlara kavuşuyor. 710 bin kişilik seyirci kapasitesiyle gelen yeni nesil statlar arasında havayı temizleyeni de yağmur suyuyla kendi enerjisini sağlayanı da var.

4 Mayıs 2015 Vatan Gazetesi 2. sayfa
4 Mayıs 2015 Vatan Gazetesi 2. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türk futbolu son zamanlarda silah sesleri, taşlamalar, öfkeli tartışmalar dışında gündem olmuyor. Sezonun son 5 haftasına girilirken hala futboldan çok adli olaylar konuşuluyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı bu durumu değiştirmek için güvenli ve eğlenceli stadyumlarla bir hamle başlattı. Türkiye’nin her tarafında harıl harıl yeni statlar inşa ediliyor. Son teknolojiyle yapılan 26 stadyum için 3 milyar lira kaynak ayrıldı. Avrupa’daki araştırmalara göre statlar modernleştikçe ve taraftarlar statları bir yaşam alanı olarak kullandıkça maçlara ailesiyle birlikte giderek şiddete ‘kırmızı kart’ gösteriyor.

750 bin kişilik kapasite
Statların büyük kısmını TOKİ inşa ederken, bir kısmını için bakanlık belediyelerle protokol yaptı. Beşiktaş’ın yeni ‘akıllı stadı’ ise Vodafone’un sponsorluğunda yapılıyor. Şu anda Afyonkarahisar (15 bin seyirci kapasiteli), Bursa Timsah Arena (45 bin), Ankara (41 bin) Adana (33 bin), Malatya (25 bin), Sivas (25 bin), Eskişehir (33 bin), Sakarya (25 bin), Samsun (33 bin), Antalya (33 bin), Gaziantep (33 bin) Trabzon (40 bin), Kocaeli (33 bin), Batman (15 bin), Diyarbakır (33 bin), Hatay (25 bin), İzmir Karşıyaka (15 bin), İzmir Göztepe (15 bin), Çorum (15 bin) Batman (15 bin), Edirne (15 bin), Elazığ (20 bin), Giresun (10 bin), Manisa Akhisar (12 bin), Manisa Turgutlu (10 bin) statlarının inşaat, proje ve imar çalışmaları devam ediyor. Yapımı tamamlanan Konya ve Mersin statları ve BJK Vodafone Arena ile birlikte tribünlere toplamda 750 bin kişilik yeni kapasite geliyor.

Havayı temizleyen stad
Trabzon Akyazı Stadyumu: Denizi doldurarak yapılan 41 bin kişilik stadın 22 bin metrekarelik ‘akıllı çatısı’ 245 dönümlük yeşil alanın havasını temizleyebilecek güçte yapılıyor. Yarı saydam çatıdaki fotokatalitik özelliği bulunan titanyum oksit kaplama, yüzeydeki organik maddelerden oluşan kirleri ve çevreye zararlı partikülleri ayrıştırıyor ve bu partikülleri nitrata dönüştürerek çatı yüzeyini sürekli temiz tutuyor. Yüzde 45’i bitirilen stad 2015-16 sezonunda kullanılacak.

Ekolojik stad
Sivas Arena: 25 bin kişilik stadın yüzde 70’i tamamlandı. 106 milyon TL proje maliyeti olan stadyum 160 bin metrekarelik alanda inşa ediliyor. Önümüzdeki sezonun sonunda kullanıma hazır olacak Sivas Arena’nın en önemli özelliği Türkiye’nin ilk ekolojik stadı olması. Stad, yağmur ve kar sularını depolayarak, enerjisinin bir bölümünü bunlardan üretecek şekilde dizayn edildi.

Kayısı figürlü stad
Malatya Stadı: 25 bin seyirci kapasiteli stat inşaatı yüzde 50’yi geçti. Kayısı figürlü stadyumun proje maliyeti 78 milyon TL. Malatya Arena şehrin dünyada en çok tanınan ürünü kayısıyı anımsatması için turuncu rengin baskın olduğu bir stad olacak.

NOT: Haberin 4 Mayıs 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/750-bin-kisilik-teknolojik-stadlar-787017-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.