700 bin kişi en ağır cezayı istedi

Hunharca katledilen Özgecan Aslan’ın katilleriyle ilgili açılan imza kampanyasını 2 günden az bir sürede 700 binden fazla kişi imzaladı. İmzacıların büyük çoğunluğu katillerin idam edilmesini istiyor.

Ekran Alıntısı

İLKER AKGÜNGÖR / HABER MERKEZİ

Özgecan Aslan’ın ölümünün ardından Change.org’ta İzmir’de yaşayan Gözde Salur, “Özgecan Aslan’a tecavüz edip vahşice katledenlere en ağır cezai yaptırım uygulansın. Özgecan son olsun, kadın cinayetleri durdurulsun!” başlıklı bir imza kampanyası düzenledi. Kampanyaya 2 günden az bir sürede 700 binden fazla kişi imza verirken, kampanyada toplanan imzaların 1 milyonu geçeceği tahmin ediliyor. Toplanan imzalar Adalet, İçişleri, Aile ve Sosyal Politikalar bakanlıkları ile TBMM Genel Sekreterliği ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim edilecek.

“İdam kurtuluşları olur”
Ancak imza veren binlerce kişi idamın geri getirilmesini belirten Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’yle benzer düşünceleri paylaştıklarını ve katillerin idam edilmesini istediklerini belirtiyor. Bu yorumlar üzerine kampanyayı başlatan Gözde Salur bir açıklama yayınladı. Salur açıklamasında, “Yazdıklarınız neticesinde kampanyanın amacını değiştirdim. İdam cezası olmadığı için idam yazmadım. Hem bence idam onlar için kurtuluş olur. Ölürken bir kere acı çekecekler ama asla Özgecan’ı anlayamayacaklar. En ağırı vicdan azabıdır. Umarım en ağır ceza yaptırımı uygulanır ve her gün yeniden yeniden ölürler!” dedi.

Kadınlara ‘siyah giyin’ çağrısı
Bu arada Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile sosyal medyada çok takipçisi bulunan hesaplar, Özgecan Aslan’ın öldürülmesi protesto etmek ve yaslarını göstermek için 16 Şubat Pazartesi günü (bugün) kadınların iş ve okullara siyah renkli kıyafetler ile gitmesi yönünde çağrı yapıyor. Yapılan çağrıda “Özgecan Aslan’a yapılanları duymuşsundur. Bunu protesto amaçlı olarak tüm kızlar/kadınlar 16 Şubat Pazartesi günü siyah giyiniyoruz. Bu siyaset değildir, bu kadınların varlığını göstermektir. İstersen siyah kurdele de takabilirsin ve lütfen kıyafetlerin baskılı olmasın. Bu bir yas sembolüdür, sessiz bir eylemdir. Uyan” denildi. Sosyal medyada yapılan çağrılarda protestoya erkeklerin de siyah kıyafetler giyerek destek vermesi istendi.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.