56 helikopteri uçurmayarak darbenin seyrini değiştirdi

15 Temmuz gecesi darbecilerin Ankara’da helikopterleri polis tarafından vurulup kullanılamaz hale gelince Kara Havacılık Komutanlığını ele geçiren darbeci Tuğgeneral Ünsal Coşkun Malatya’dan helikopter istedi. Göreve yeni gelen Albay Hakan Keleş ise silah ve mühimmat yüklü 56 helikopteri uçurmayarak darbenin seyrini değiştirdi.

26 Mayıs 2017 Vatan Gazetesi 14. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

15 Temmuz Darbe Girişimi ile ilgili iddianameler yayınlandıkça yeni bilgiler gün ışığına çıkıyor. 15 Temmuz gecesi darbecilerin amaçlarına ulaşamamasındaki kritik olaylardan birinin Malatya’daki 2. Kara Havacılık Alay Komutanlığı’nda yaşandığı ortaya çıktı.

Tümgeneral’a hap içirmeye çalıştılar
Darbe gecesi havalanan helikopterlerden açılan ateşle Ankara’da bir çok kişinin hayatını kaybetti ve yaralandı. Olay günü Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak’ın Güvercinlik’teki Kara Havacılık Komutanlığı’ndan ayrılması üzerine darbeciler harekete geçti. Kara Havacılık Okul Komutanı Tuğgeneral Ünsal Coşkun ile hareket eden darbeci askerler, Kara Havacılık Komutanı Tümgeneral Hakan Atınç’ı rehin aldı. Darbeciler bu sırada Tümgeneral Atınç’a büyük beyaz bir hap içirmeye çalıştı. Ancak Atınç direnerek hapı içmedi.

“Helikopterleri göndermiyorum”
Bu sırada helikopterler Ankara’da MİT, Emniyet Genel Müdürlüğü ile Gölbaşı’nda bulunan Özel Harekat Daire Başkanlığı ve Polis Havacılık Daire Başkanlığı gibi kritik noktaları vuruyordu. Güvenlik güçlerinin hızla toparlanarak karşılık vermesi üzerine darbecilerin uçurduğu bazı helikopterler vurularak kullanılamaz hale getirildi. Helikopter açığını kapamak isteyen darbeci Tuğgeneral Ünsal Coşkun gece saatlerinde 15 Temmuz sabahı göreve gelen Malatya’daki 2. Kara Havacılık Alay Komutanı Albay Hakan Keleş’i arayarak tüm taarruz helikopterlerini tam yüklü olarak Ankara’ya göndermesini emretti. Albay Keleş, Tümgeneral Atınç’ın nerede olduğunu sorunca Tuğgeneral Coşkun, “Bu soruları sorma. Soru sormayı bırak. Emir komuta bende. Benim dediklerimi derhal yap” dedi. Ancak Albay Keleş “Ben göndermiyorum” diyerek telefonu kapattı ve darbeci Tuğgeneralle irtibatı kesti.

Helikopterlerin başına asker dikti
Telefonun ardından Albay Keleş havalanmaması için her helikopterin başına asker dikti. Malatya’daki ifadelere göre piste araçlar çekerek herhangi bir uçak ya da helikopterin inip kalkmasını önledi. Ayrıca bazı hava araçlarından parça sökerek havalanmalarını engelledi. Albay Keleş darbecilerin emrine uymayınca Tuğgeneral Coşkun, Teröristle Mücadele Harekat Bölgesi Hava Görev Komutanlığı’nı arayarak taarruz helikopterlerini Ankara’ya göndermelerini emretti. Oradaki askerler Tümgeneral Atınç’a ulaşamayınca Albay Keleş’le irtibat kurdu. Albay Keleş hiçbir helikopterin motor çalıştırmamasını ve herhangi bir kalkış yapmamasını emretti. Böylece darbecilerin Malatya’dan Ankara’ya getirmek istediği helikopterler havalanmadı.

56 taarruz helikopteri gelecekti
Bunun üzerine darbeciler MEDAS sistemi üzerinden Albay Keleş’in görevden alındığını eski Alay Komutanı Albay Mustafa Özkan’ın göreve devam edeceğine ilişkin emir yayınladı. Savcıya verdiği ifadesi iddianameye giren müşteki Tümgeneral Hakan Atınç ise Malatya’dan gelecek helikopter sayısının 56 olduğunu söyledi. Atınç ifadesinde sabaha karşı güçleri azalmaya başlayan darbecilerin Malatya’dan gelecek olan 56 helikopterle yeniden güçlenip etkinliklerini sürdürerek amaçları olan darbeye ulaşabileceklerini belirtti. Tümgeneral Atınç, Hakan Keleş’in bu emre uymaması sayesinde darbecilerin amaçlarına ulaşamadığını belirtti.

26 Mayıs 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 26 Mayıs 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/o-56-helikopterle-her-seyi-degistirdi-1070407-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.