38 milyon Türk kronik hasta!

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de ölümlerin yüzde 90’ına bulaşıcı olmayan kronik hastalıklar sebep oluyor. Türkiye’nin yaklaşık yarısı yani 38 milyon kişi kanser, diyabet, obezite, solunum yolu rahatsızlıkları, kalp damar rahatsızlığı gibi hastalıklardan en az biriyle mücadele ediyor.

26 Ekim 2018 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Yaşam tarzı nedeniyle tüm dünyada giderek artan bulaşıcı olmayan kronik hastalıklar Türkiye’yi de pençesine aldı. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de ölümlerin yüzde 90’a yakını kanser, diyabet, obezite, solunum yolu rahatsızlıkları, kalp damar hastalıkları gibi bulaşıcı olmayan kronik hastalıklardan kaynaklanıyor.

İki kişiden biri
Tüm dünyada artış gösteren kronik hastalıklar ülkemizde de her yıl binlerce insanın hayatını kaybetmesine sebep oluyor. Türkiye’de nüfusun yaklaşık yarısı yani 38 milyon kişi kronik hastalıklardan en az birine maruz kalıyor. Uzmanlar kronik hasta oranının yetişkin nüfusu göz önüne alındığında yüzde 70’lere ulaştığını belirtiyor. Yeme-içme tercihleri, fiziksel aktivite eksikliği, yaşam tarzı alışkanlıklarından kaynaklanan çeşitli risk faktörleri bu hastalıklara zemin hazırlıyor ve mevcut hastaların tedavisini güçleştiriyor.

Maliyeti 45 milyar lira
Türkiye’nin bulaşıcı olmayan hastalıklar nedeniyle yaptığı sağlık harcamaları engellilik ödemeleriyle birlikte 24,6 milyar TL’yi buluyor. Hastalıkların neden olduğu erken ölüm ve iş gücü kayıplarıyla birlikte toplamda 45,1 milyar TL’lik bir ekonomik kayıp yaşanıyor.

Kurultayda konuşulacak
Bu gelişmeleri ele almak için yapılan 5. Türk Dünyası Tıp Kurultayı 27-28 Ekim tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek. Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) iş birliğinde ve Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığının (TÜSEB)’in öncülüğünde gerçekleştirilecek kurultaya dünyanın dört bir yanından gelen bilim insanları, sağlık bakanları ve akademisyenler katılacak.

Diyabet, obezite, kanser…
Kurultayda diyabet, obezite, kalp damar hastalıkları, kanserler ve solunum yolu hastalıkları gibi toplum sağlığını tehdit eden kronik hastalıkların önlenmesi, kontrolü ve yönetilmesi ele alınacak. Kongre boyunca bulaşıcı olmayan hastalıkların yönetiminde yeni teknolojilerin kullanılması, farklı yaş gruplarında tütün kullanımı, gebe ve çocuklarda pasif maruziyet, zararlı alkol kullanımı ve madde bağımlılığı ile mücadele, Tip 1 diyabet, çocuklara yönelik pazarların kısıtlanması, obezite gibi başlıklarda oturumlar düzenlenecek. Kurultay kapsamında geçen yıl ilki düzenlenen ‘Aziz Sancar Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri’ de verilecek.

NOT: Haberin 26 Ekim 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/38-milyon-turk-kronik-hasta–1212953-yasam/) okunabilir.

One thought on “38 milyon Türk kronik hasta!

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.