3 boyutlu alçıyla kırıklar çabucak iyileşiyor

Türk tasarımcı Deniz Karaşahin’in tasarlayıp 3 boyutlu yazıcıyla ürettiği alçı sayesinde kırıklar yüzde 80 hızlı, yüzde 40 ise daha sağlam iyileşiyor.

29 Mayıs 2015 Vatan Gazetesi 4. sayfa
29 Mayıs 2015 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Hayal edilebilen her şeyi nesne olarak ortaya çıkarmaya izin veren 3 boyutlu baskı teknolojisi artık insan sağlığı için gündelik hayatta da kullanılmaya başladı. 29 yaşındaki Türk tasarımcı Deniz Karaşahin’in kırık tedavisinde kullanılmak üzere kişiye özel tasarladığı kol alçısı modeli ‘Osteoid Medical Cast’ ile kırık kemiklerin en büyük sıkıntılarından olan alçı 3 boyutlu hale getiriliyor. A’Design Award yarışmasında Osteoid atel projesi ile altın madalya kazanan Deniz Karaşahin, 4 ayda tasarladığı kol ateli ile ultrasonik titreşimlerin kırık bölgeye iletilmesini sağlayarak iyileşme oranını yüzde 80 hızlandırıyor.

Suya dayanıklı
Deniz Karaşahin’in ABS adlı bir plastikle 3D yazıcıdan çıkartarak ürettiği 3 boyutlu alçıya bağlanan LIPUS adı verilen bir cihazla deriden kırık kemiklere düşük aralıklı ultrasonik sinyal gönderiliyor. Günde 20 dakika uygulanan bu tedaviyle beraber kırık kemikler yüzde 40 oranında daha sağlam iyileşiyor. 3 boyutlu alçıyla kırık koldaki en büyük problemler olan kaşıntı, kötü koku ve temizlik gibi sorunlar da ortadan kalkıyor. Tasarım sırasında kullanılan bir algoritmayla alçıdaki havalandırma delikleri oluşturuldu. Bu gözenekler sayesinde kolu kırık kişi kolunu istediği gibi kaşıyabiliyor. 3 boyutlu alçı suya dayanıklı olduğu için el ve kol rahatça yıkanabiliyor.

NOT: Haberin 29 Mayıs 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/3-boyutlu-alciyla-kiriklar-iyilesiyor–796181-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.