“Dini yaptırımlardan çok ahlak dersi verilmeli”

19. Milli Eğitim Şurası’ndan çıkan ilkokul 1’den itibaren çocuklara zorunlu din dersi kararını uzmanlar değerlendirdi. Pedagoglar çocukların soyut kavramları öğreneceği yaşa kadar din dersi verilmemesi gerektiğini savunuyor. İlahiyatçılar ise çocuklara dini yaptırımlardan çok ahlak dersi verilmesi gerektiğini belirtiyor.

9 Aralık 2014 Vatan Gazetesi 18. sayfa
9 Aralık 2014 Vatan Gazetesi 18. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

 

19. Milli Eğitim Şurası’nın en çok tartışılan tavsiye kararı olan ilkokul 1’den itibaren zorunlu din dersini uzmanlar değerlendirdi. Pedagoglar çocukların soyut kavramları anlayabileceği 11-12 yaşına kadar zorunlu din dersi olmaması gerektiğini belirtiyor. İlahiyatçılar ise çocuğun çevresinde gördüğü ve sosyal hayatta karşısına çıkan dini bilgiler ile ahlak eğitimi verilmesi gerektiğini söylüyor.

 

“Ayıp öğretilebilir”
Prof. Dr. Beyza Bilgin (Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi)
“Dini eğitim yaşlara göre uygun işleniş biçimi, pedagojik kurallar ve gelişim seviyelerine dikkat edilerek verilebilir. Bazı Avrupa ülkelerinde din dersi 1. sınıfta başlıyor. Almanya’da hem mezhep okullarında hem de devlet okullarında çocuklar Katolik ya da Protestan öğretilerini öğreniyor. Din dersini almayan çocuklar ise ahlak dersine giriyor. Anaokullarında hayat bilgisi şeklinde yortu denilen dini bayramlar hakkında bilgi veriliyor. Bizde Sünni eğitim tek yorumu gibi anlatılıyor. Bir mezhebe bağlı olmadan mezhepler arası din kültürü dersi daha iyi olabilir. Çocuklara dini bayramlar, Aşura günü, Muharrem ayı anlatılabilir. Ayıbın ne olduğu öğretilebilir. Çocukların evde namaz kılan büyüklerinin ne yaptığı ya da Ramazan’da tutulan orucun ne olduğu hakkında bilgi verilebilir. Ayrıca çocuklara neyi yapmamaları ve neyi muhakkak yapmaları öğretilebilir.”

 

“Erken eğitim dinden soğutabilir”
Sevil Yavuz (Pedagog)
“Soyut düşünce dönemi 11-12 yaşlarında başlıyor. Bu dönemden önce çocuğun dinle eğitimini çocuk psikolojisinden anlamayan insanlar tarafından yanlış şekilde verilmesi dinden soğutabilir ve korkutabilir. Özellikle kaygı düzeyi yüksek çocuklar, sevap-günah konusunda ‘Allah beni izliyor mu?’ gibi paranoyak tepkiler verebilir. Din, çocukların kafasına bir korku unsuru gibi yerleşebilir. Sevap-günah gibi soyut kavramlara girmeden, çocuk şarkısı ezberler gibi çocukların duaları erken yaşlarda öğrenmeleri kolaydır. Bunun arkasında yatan gücü, dinin mantığını açıklamaya gerek yok. Çünkü çocuklar zaten aile bireylerini namaz kılarken, oruç tutarken görüp dinle ilgili eğitimi kültürel olarak hafif düzeyde ailelerinde alıyorlar. Spesifik bir din öğretmeye çalışmanın, ortaokulda öğrenilmesi gereken temel derslerin ilkokula inmesi çocukları psikolojik olarak olumsuz etkileyebilir.”

 

“Çocuğa ayvayı yedirmemek lazım”
Prof. Dr. Mehmet Zeki Aydın (Marmara Üniversitesi İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi Bölümü)
Avrupa’da bir çok ülkede ilkokul 1’den itibaren din dersi var. Sadece Fransa’da devlet okullarında din dersi yok. Çocuğun çevresinde gördüğü semboller, cami gibi binalar ve dinin ahlaki boyutundan bahsedilmesi gerekir. Bence özellikle dinin ahlaki boyutuna ağırlık verilmesi lazım. Çocuk soyut konuları anlama yaşına geldikçe soyut konulara geçilmeli. Somut olarak çevresinde karşılaştığı törenler ve bayramlar gibi anlayabilecekleri konularda bilgiler verilir. Dini yaptırımlar ve ceza gibi konulardan çocuklara anlayabileceği yaşlarda bahsedilmesi gerekir. Hep söylerim çocuğa ayvayı yedirmemek lazım. Din eğitiminde çocuğun bilgi ve duygusal düzeyini aşmamak gerekiyor.”

 

“İdeali 6. sınıf”
Alanur Özalp (Psikolog)
Çocuklarda 6 yaşında başlayan zorunlu din eğitimi uygun değil. 6 yaş çocuklarınında önce somut işlemler gelişir. Duygu, ahlak ve değer yargıları daha sonra ilerler. Cennet, cehennem, cehennemde yanmak ve benzeri kavramları anlayabilmeleri için soyut işlemler dönemine geçmeleri gerekir. Dini yaptırımlar çocukların kafasını karıştırır. Mesela annesi uygun olmadığı için eve gelen misafiri yalan söyleyerek geri çevirdiğinde çocuk annesinin yalan söylediği için cehennemde yanacağını düşünerek ürkebilir. Soyut işlemler bazı çocuklarda 10 yaşında, ama genelde 12 yaşında başlar. Çocuğun dinden korkmaması, ürkmemesi ve doğru yaşayabilmesi için din eğitiminin 6. sınıfta başlaması en ideali.”

 

Çeşitli ülkelerde devlet okullarında din dersinin statüsü
Din veya alternatifi ders zorunlu: Almanya, Belçika, Finlandiya, İspanya, İrlanda, Polonya, Kanada.
Seçmeli: Avusturya, Hollanda, İtalya, Lüksemburg, Portekiz, Romanya, Yunanistan.
Zorunlu: Danimarka, İsrail, İsveç, Norveç, Türkiye, İslam ülkeleri, İngiltere.
Ders yok: Fransa, ABD, Japonya

 

NOT: Haberin 9 Aralık 2014 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-dini-yaptirimlardan-cok-ahlak-dersi-verilmeli–704928-gundem/) okunabilir.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.